Цивілізація, що подарувала нам рівні дороги та різноманітне взуття, у тому числі не найзручніше, також «нагородила» нас безліччю захворювань суглобів та деформації стопи. Про те, як уникнути плоскостопості, «кісточки» та вічних болів у ногах, розповів лікар травматолог-ортопед, член Американської асоціації травматологів-ортопедів.
Шпилька-каблучок: яке взуття «вбиває» наші ноги
Яке взуття варто носити з обережністю чи зовсім не носити?
Туфлі на високих підборах. На щастя, мода на 12-сантиметрові «шпильки» йде в минуле і зараз городянки все частіше віддають перевагу комфорту. Проте стереотип, що це найкраще і доречне взуття для офісу, виявилося дуже живучим, тому деякі жінки щонайменше вісім годин на день ходять у цьому — будемо чесними — незручному взутті.
Небезпека високого підбора не тільки у високому ризику різних травм, у тому числі переломів. При висоті підйому понад 7 сантиметрів центр тяжіння сильно зміщується на передню частину стопи і веде до вдавлювання пальців взуття. Все це сприяє розвитку поперечного плоскостопості, коли зв’язки склепіння стопи розтягуються і пальці стопи «розходяться» віялом. Згодом це призводить до вальгусної деформації стопи з відхиленням першого пальця (hallux valgus), яку в народі називають кісточкою. Виправити цю патологію можна лише за допомогою складної операції із тривалою реабілітацією.
«Раніше це захворювання найчастіше зустрічалося у жінок похилого віку, рідше — у чоловіків. А зараз у мене дуже багато молодих пацієнток, і, на жаль, навіть після хірургічного втручання нерідкі рецидиви. Крім того, що це серйозна естетична проблема, захворювання характеризується постійним больовим синдромом та втомою ніг.
Взуття з вузьким носком. Мода на вузькі туфлі повертається, але це далеко не найвдаліший варіант для повсякденного носіння. Якщо носок у взуття занадто вузький, то у пальців ніг немає необхідної свободи, вони постійно перебувають у незручному, і головне, в неприродному положенні. Згодом це призводить до деформації у плюснефаланговому суглобі першого пальця. Як результат – все та ж “кісточка”, а також постійні болі в пальцях ніг.
«Балетки», кеди та будь-яке взуття на плоскій підошві. Можливо, ви помічали, що в такому взутті ноги втомлюються ще швидше, ніж на шпильках. Через відсутність підйому за рахунок підбора центр ваги зміщується на задній відділ стопи, і виникає велике навантаження на ахіллове сухожилля.
Крім того, плоска підошва не може забезпечити амортизацію удару п’яти об поверхню асфальту, що призводить до формування неспроможності зв’язкового апарату. Все це загрожує розвитком або прогресуванням плоскостопості та артрозу суглобів стопи.
Кросівки зі сформованим склепінням стопи. На жаль, найактуальніше і всіма улюблене взуття, яке можна носити «і в бенкет, і в світ», теж далеко не таке безпечне, як здається, особливо для дітей. Насамперед це стосується дітей, у яких ще формується опорно-руховий апарат. Тому кросівки для дитини як щоденне взуття — це не найкращий вибір.
Будь-яке незручне взуття. Наприклад, із занадто коротким носком, невідповідною колодкою або занадто щільна. Крім деформації стопи існує ще багато інших неприємних наслідків, наприклад, мозолі та натоптиші, яких складно позбутися.