Взимку мозолі та натоптиші завдають дискомфорту, а влітку ще й дуже засмучують, адже через них часом соромно одягнути відкрите взуття. А іноді ці освіти можуть «сигналити» про серйозні проблеми зі здоров’ям.
Сезон босоніжок: як позбутися мозолів та натоптишів.
Мозоль є ділянкою огрубілої шкіри, яка утворюється в результаті підвищеного тертя або тиску. На стопі або п’яті мозолі найчастіше утворюються через тиск, що повторюється, — бігу, ходьбі босоніж, а на пальцях ніг або між ними — від тісного і незручного взуття.
Але іноді мозолі виникають на тлі різних станів та захворювань: наприклад, у пацієнтів із некомпенсованим цукровим діабетом чи порушеннями кровообігу. У людей похилого віку мозолі на руках можуть з’явитися через зменшення жирового прошарку і сухості шкіри.
Які бувають мозолі?
Лікарі виділяють кілька видів утворень:
- Водяний (мокрий) мозоль – та сама, яка утворюється через кілька годин після прогулянки в нових тісних туфлях і завдає величезних незручностей. Вона є невеликими пухирями зі скупченням рідини, і якщо вчасно не зняти взуття, вони можуть луснути, а пошкоджена шкіра почне кровити.
- Сухий (твердий) мозоль – огрубіння або потовщення шкіри, часто жовтуватого кольору. Вони досить великі, а пошкоджена ділянка не має чітких меж. Найчастіше утворюються через тривале носіння незручного взуття або тісних шкарпеток, але також причиною може бути плоскостопість, при якому порушені амортизаційні властивості стопи або вальгусна деформація стопи, при якій великий палець під кутом відхиляється від інших пальців стопи, а його суглоб випирає назовні.
- Натоптиші – по суті, це та ж суха мозоль, яка локалізується тільки на підошвах або поверх пальців ніг і має чіткі межі. Причини ті самі й насамперед — тісне взуття, зокрема «вузьконосі» туфлі та на високих підборах.
- Стрижневий мозоль , яку часто плутають з підошовною бородавкою – цей вид має твердий стрижень, що глибоко йде в шкіру. Утворюється через підвищену пітливість, дерматологічні захворювання та цукровий діабет — це один із яскравих симптомів цієї патології.
Як лікувати мозолі?
Найчастіше позбутися мозолів можна в домашніх умовах. Водяні мозолі проходять за 3-7 днів, і достатньо лише покрити пухир чистою та сухою пов’язкою і не допускати додаткового тертя. У жодному разі не розкривайте його — це сповільнить загоєння та підвищить ризик інфікування.
Сухі мозолі та натоптиші можна видалити за допомогою пемзи або пилки для шкіри ніг, попередньо помістивши ноги у теплу воду на 10 хвилин. Важливо бути обережним, щоб не пошкодити шкіру і не спровокувати кровотечу. Після процедури необхідно нанести на проблемні ділянки засіб від мозолів – крем із саліциловою кислотою, сечовиною або лактатом амонію.
Якщо мозоль дуже щільна та товста, можливо, її доведеться видаляти хірургічним шляхом за допомогою леза чи скальпеля. Це безболісна процедура, оскільки шкіра, що огрубіла, не має нервових закінчень.
Найскладніше позбутися стрижневого мозоля — самостійно його видалити неможливо. Зазвичай її усувають за допомогою апаратного педикюру, коли проводять висвердлювання ороговілої тканини спеціальним тонким свердлом. Потім в місце мозолі вводять лікарську речовину, яка не дасть стрижню з’явитися знову.
Щоб запобігти появі нових мозолів, найчастіше достатньо вибирати зручне взуття за розміром і шкарпетки, які не тиснуть і не натирають. Також важливо користуватися зволожуючим кремом та регулярно змащувати проблемні ділянки.
Коли треба звертатися до лікаря?
У вас утворюються стрижневі мозолі, і ви досі не знаєте, чому? Негайно зверніться до лікаря-терапевта, який призначить обстеження або направить до профільного фахівця. Пам’ятайте, що стрижневий мозоль – це завжди симптом якогось захворювання. Особливо небезпечним є цукровий діабет, про який пацієнти часто навіть не підозрюють.
Також варто звернутися до лікаря, якщо сухі мозолі та натоптиші утворюються попри всі вжиті заходи – діагностикою та лікуванням займається лікар-подіатр.
Якщо мозолі утворюються через вальгусну деформацію стопи або плоскостопість і мозолі утворюються незважаючи на всі ваші зусилля, необхідно відвідати лікаря-ортопеда, який допоможе підібрати взуття та спеціальні устілки.