Здавалося б, що простіше — сполоснувши яблуко під краном і готове, можна їсти. Але якщо ви хочете гарантовано захиститися від шкідливих мікроорганізмів, які приносите додому разом із фруктами, овочами та ягодами, доведеться поставитися до питання обробки продуктів більш відповідально. Розбираємось, як це робити і чого не можна робити у жодному разі.
Тільки водою чи з милом: як правильно мити фрукти та овочі?
Вода, щітка і трохи терпіння. За словами експертів Управління з санітарного нагляду та якості харчових продуктів США (FDA), покупні фрукти та овочі – це справжній розсадник інфекцій. Болісно бактерії можуть потрапити на них ще в процесі вирощування, наприклад, через шкідливі речовини в ґрунті або просто брудні руки фермерів. Після того, як продукти потрапили на прилавок, до них торкаються і вантажники, продавці, і покупці. А хтось міг і чхнути на черешню, яку ви купили сьогодні.
Ось як правильно мити фрукти, овочі, ягоди та зелень:
- Спочатку ретельно вимийте руки з милом. Рекомендується витратити це заняття щонайменше 20 секунд.
- Зріжте гнилі місця або побиті боки овочів чи фруктів. Якщо це апельсин, спочатку вимийте його, щоб запобігти попаданню бактерій на м’якоть.
- Тримайте продукт під проточною водою та обережно протирайте його руками.
- Тверді овочі або фрукти слід добре обробляти чистою щіткою.
- Якщо ви миєте зелень і хрестоцвіті – салат, шпинат, капусту – спочатку видаліть верхнє листя, а потім помістіть продукт у миску з чистою водою і прополоскайте. Потім промийте під проточною водою.
- Очищати від піску та бруду ягоди та гриби також потрібно під краном, акуратно протираючи їх пальцями.
- Витріть продукти шматком чистої тканини або паперовим рушником.
А як же мило, засоби для чищення і оцет?
Ні в якому разі. Під час пандемії виникла пошесть про те, що для захисту від коронавірусу необхідно обробляти продукти з милом, у тому числі з легкої руки горе-лікарів. Так, торік у соцмережах широко поширився відеоролик, у якому сімейний лікар стверджує, що фрукти та овочі потрібно мити з милом протягом 20 секунд, за аналогією до рекомендацій з миття рук.
Професор Бенджамін Чепмен (Benjamin Chapman) з Університету штату Північна Кароліна вважає , що така «профілактика» може призвести до подразнення шлунка, яке супроводжуватиметься нудотою, блюванням, діареєю та болем у животі. Справа в тому, що поверхня деяких продуктів пориста, на ній можуть бути затримані частинки мила.
“Наш шлунок не створений для контакту з такими компонентами”, – вважає він. І тим більше в жодному разі не можна використовувати відбілювач та інші засоби для чищення, які не призначені для обробки харчових продуктів. Подібні «експерименти» можуть закінчитися смертю.
Немає жодних доказів і тому, що лимонний сік чи оцет краще очищають фрукти та овочі. Більше того, вони можуть залишати небажані та шкідливі для вашого здоров’я відкладення продуктів.
Деякі дослідження показали невелику ефективність розчину харчової соди у видаленні деяких забруднюючих речовин, проте експерти, як і раніше, сходяться на думці, що для якісного миття фруктів та овочів достатньо проточної води, щітки та пари спритних рук.