Про укус кліща написано мільйон матеріалів, і все одно щоразу, зіткнувшись з цією проблемою, люди губляться і починають панікувати. Розглянемо просту послідовність дій у цій ситуації.
Що робити, якщо кліщ уже присмоктався. Без паніки: дійте за інструкцією:
- Згадайте, де і коли ви могли зустрітися із кліщем. Тривалість присмоктування прямо пов’язана з ризиком передачі інфекції, тому важливо зняти кровопивця протягом доби (чим швидше, тим краще). Стратегія буде відрізнятися, якщо ви вважаєте, що кліщ присмоктався більше 36 годин тому.
- Уважно огляньте тіло у пошуках інших кліщів. Найчастіше вони присмоктуються в волосистій частині голови, пахвинній ділянці, підколінних та пахвових западинах. Дуже бажано попросити допомоги під час огляду: дрібні кліщі у важкодоступних місцях не повинні залишитися непоміченими.
- Кліщ вп’явся зовсім недавно і ви впевнені, що зможете протягом години дістатися травмпункту? Тоді є сенс віддати перевагу медичному працівникові, який витягне кліща професійно. Час підтискає, а в травмпункті черга? Видаляйте членистоногое самі.
- Вам знадобляться: антисептик (наприклад йод), предмет для захоплення кліща (нитка, пінцет з гострими краями, видальник у вигляді гачка), гумові рукавички (або пакет) для захисту при дотику до кліща, іноді – помічник (якщо кліщ вп’явся в незручному місці ).
- Не чіпайте кліща руками, не поливайте спиртом або маслом і не припікайте. Так можна досягти тільки того, що розтривожений паразит випустить у вашу кров більше потенційно зараженої слини.
- Дійте ніжно та впевнено. Підчепіть кліща спеціальним видальником, ниткою або пінцетом якомога ближче до голівки, трохи розхитайте його та витягніть, уникаючи різких рухів. Викручувати кліща необов’язково – він не має різьблення. Продезінфікуйте місце укусу.
- Знищте кліща, не торкаючись його голими руками. Найкращий спосіб – помістити його між аркушами паперу, роздавити важким плоским предметом, а потім спалити. Не варто змивати кровососи в каналізацію – кліщі здатні довго виживати у воді. Чи нести кліща до лабораторії, щоб з’ясувати, які хвороби він переносить, — питання дискусійне.
- Якщо голова кліща чи хоботок залишилися у вашому тілі, є два шляхи. Якщо думка про таку скалу вам неприємна, варто звернутися до медустанови, щоб її витягли професійно. Другий шлях – залишити все як є і чекати, поки тіло само відкине сторонній предмет.
- Якщо ви не щеплені і зустрілися з кліщем у неблагополучному районі енцефаліту, зверніться до терапевта за консультацією. Профілактикою бореліозу для тих, хто не помічав кліща, що присмоктався, 36 і більше годин, може бути одноразовий прийом доксицикліну. Цей антибіотик дозволений для людей віком від 8 років , проте рішення про прийом препарату рекомендується приймати після консультації з лікарем. Для дітей віком до 8 років тактику визначає педіатр.
- Спостерігайте за своїм станом. Підвищення температури тіла, почервоніння в місці укусу, збільшення лімфовузлів, симптоми ГРВІ, загострення хронічних хвороб протягом 2-3 місяців після укусу вимагають термінового звернення до лікаря та обов’язкової згадки про контакт із кліщем.
Хвороба Лайма – одна з багатьох інфекцій, що передаються людині через укус кліща. Вона лікується антибіотиками, проте навіть із лікуванням болю у суглобах можуть зберігатися довгі роки після перенесеного захворювання. Вакцини проти бореліозу немає