Літня спека дуже небезпечна навіть для здорових людей, а для «хроніків» — особливо. Розбираємо, як рятуватися за такої погоди і не наробити помилок. Основні рекомендації досить нехитрі та знайомі багатьом, але є важливі нюанси.
- Намагайтеся проводити на вулиці якнайменше часу. Експерти МОЗ радять планувати поїздки на роботу раніше, ніж звичайно, щоб застати ранкову прохолоду.
- Залишайтеся якомога довше у приміщенні з кондиціонером. Якщо ви працюєте з дому, спробуйте тимчасово влаштуватися в кафе або коворкінгу. Центри з контролю та профілактики захворювань США рекомендують не сподіватися на вентилятор, у сильну спеку він лише «ганяє» гаряче повітря.
- Носіть одяг із натуральних тканин та світлих тонів. Білий колір відбиває сонячне світло, а темний його поглинає та нагрівається, саме тому сонячні батареї завжди чорні. І не соромтеся носити капелюхи, панами та кепки.
- Використовуйте сонцезахисні засоби. Це допоможе уникнути сонячних опіків, що особливо актуально для світлошкірих людей.
- Пийте якнайбільше рідини. Збільшіть її споживання до 1,5-2 літрів на добу. І утримайтеся від солодких соків та газировок. Хоча спокуса випити чогось крижаного дуже велика, кращого цього не робити, оскільки «напоїти» організм холодною водою неможливо.
«Якщо температура води нижча за температуру тіла, то сфінктер шлунка не розкривається і вона не потрапляє в кишечник. При цьому організм “сигналить” мозку, що вода в організмі немає, але насититися він їй не може. Людина дуже швидко починає відчувати спрагу знову, випиває ще склянку холодної води та «заливає» ще. Вода зігрівається, різко всмоктується в кишечник, що може спричинити велике навантаження на серце. Це особливо небезпечно для людей із проблемами серця», — пояснив лікар.
- У жодному разі не вживайте алкоголь. Ці напої не втамовують спрагу, а лише посилюють її, тим самим збільшуючи ризик зневоднення та перегріву організму. Виключіть з раціону гостру, смажену, жирну або копчену їжу . Краще їжте зараз більше сезонних овочів та фруктів. Намагайтеся не готувати на плиті – в таку погоду через додаткове нагрівання у вашому будинку стане ще спекотніше.
- Відмовтеся від морозива. У спеку ви дійсно отримаєте більше задоволення від склянки улюбленого морозива, оскільки наш рот реагує на холодні подразники в таку погоду, як приємні, оскільки вони пов’язані з вгамуванням спраги. Але ефект буде недовгим, адже продукт містить багато цукру, білка та жирів, тож це досить важка їжа. Організму потрібно більше часу та тепла, щоб його переварити, що може призвести до його перегріву у спеку.
- Зведіть до мінімуму фізичну активність. Заняття спортом, особливо на вулиці, краще скасувати або перенести на вечірній час, коли буде трохи прохолодніше.
- Приймайте теплий, а не холодний душ. Дивно, але факт – хоча в спеку найбільше хочеться залізти в холодну воду, краще цього уникати . У перші хвилини після холодного душу нам дійсно буде комфортніше через зменшення припливу крові до шкірних покривів, але внутрішня температура стане вищою через зменшення втрати тепла. Незабаром нам знову стане спекотно через посилення кровотоку до шкірних покривів. Температура води близько 33⁰C забезпечує більш тривале охолодження.
- Використовуйте так званий японський кондиціонер. Це корисно, якщо вам необхідно багато часу проводити на вулиці або в приміщенні без звичайного кондиціонера. «Японський кондиціонер» часто використовують спортсмени під час тренувань у спеку. Візьміть білу чисту хустку, краще бавовняну, намочіть у холодній воді, пов’яжіть на шию. Коли хустка висохне, намочіть її знову. Полегшуючий ефект настає буквально через пару хвилин за рахунок зниження теплової напруги .
ЩО РОБИТИ ЛЮДЯМ ІЗ ХРОНІЧНИМИ ЗАХВОРЮВАННЯМИ
Найбільшу загрозу аномальна спека становить для людей із серцево-судинними захворюваннями, у тому числі літніх. Для гіпертоніків спека може бути смертельною небезпечною, тому дуже важливо поберегти себе в ці дні всім, хто страждає на підвищений артеріальний тиск.
- Залишайтеся вдома і по можливості взагалі не виходьте надвір. Це життєва необхідність, оскільки в спеку кров згущується, навантаження на серце збільшується і можливо підвищення артеріального тиску, і у гіпертоніків показники можуть досягти критичних значень. Крім того, люди із серцево-судинними захворюваннями зазвичай погано почуваються через набряки та відчуття нестачі повітря від підвищеного навантаження на серце.
- Строго дотримуйтесь питного режиму. Тобто пити не менше 1,5 літрів рідини на день.
- Проконсультуйтеся з лікарем про прийом сечогінних ліків. Деякі препарати можуть впливати на терморегуляцію та баланс рідини в організмі, тому у спеку їх треба застосовувати з великою обережністю. Можливо лікар порекомендує інші ліки на цей період.
Зволожуйте повітря. Якщо немає зволожувача, можна поставити таз з водою поряд з вікном, або частіше робити прибирання. Вологим повітрям набагато легше дихати, особливо пацієнтам з ураженням легень.