Ендокринологи рекомендують усім хворим на діабет регулярно оглядати стопи.
Тяжкість цукрового діабету визначається не так розладом вуглеводного обміну, як наслідками цього порушення. В основі всіх ускладнень – ураження (ангіопатія) дрібних та великих судин. Через мікроангіопатію, головним чином, страждають сітківка ока, почки та нерви. Макроангіопатії призводять до атеросклерозу, інфарктів та інсультів.
Одним із тяжких ускладнень цукрового діабету вважається синдром діабетичної стопи (СДС). Він виникає через зменшення кровопостачання та іннервації ніг, внаслідок чого тканини гинуть і може знадобитися ампутація ноги. Ризик отримати СДС протягом життя у хворих на діабет коливається між 15 і 20% . Але уникнути захворювання також можна.
Існує дві можливі причини, чому виникає СДС. Перша – припиняється повноцінне харчування тканин стопи кров’ю (ішемія). Друга – відмирають дрібні нерви, які відповідають за чутливість на нозі. В результаті може розвинутись ішемічна або нейропатична форми діабетичної стопи.
Якщо не стежити за ногами, то СДС можна проґавити. Хвороба починається непомітно. Ноги можуть стати трохи холоднішими, блідими, з’являються сухі мозолі, пізніше виникає деформація пальців. Але найголовніше – втрачається чутливість і ось уже не заважає камінь, що залетів у черевик, і не турбує випадковий поріз. У ранку, залишену без уваги, потрапляє інфекція і утворюється виразка, що погано гоиться.
Ендокринологи рекомендують усім хворим на діабет регулярно оглядати стопи. Те саме повинні робити і лікарі, коли до них приходить людина, яка давно страждає порушенням вуглеводного обміну. Огляд може провести і дільничний терапевт, і ендокринолог, але діагноз СДС поставить швидше за все невролог.
Початкові зміни у чутливості ніг настільки тонкі, що для діагностики використовується спеціальний інструмент. Це еластична нитка (монофіламент), яка тисне на шкіру вагою всього 10 грам. Також лікар перевіряє вібраційну чутливість камертоном, реакцію на тепло та холод, оцінює пульс на кісточках. Такий огляд робиться щорічно, а при перших розладах чутливості – частіше .
Важливо знати, які ознаки треба звертати увагу самому діабетику під час огляду ніг. Будь-які почервоніння, набряки, подряпини, що не гояться – дзвінок, що пора прийти на огляд. Також насторожувати повинні потовщені жовті нігті, випадання волосся на пальцях та гомілках, печіння та судоми.
Профілактика – найкраще і перше лікування синдрому діабетичної стопи . Доглядати ноги навчати у спеціальних кабінетах діабетичної стопи. Щоденний огляд ніг, ретельне миття, регулярний медичний педикюр, вибір максимально зручної взуття – ось рецепти, які допоможуть запобігти СДС. Як не дивно, ноги врятує правильна їжа. Якщо все почалося з порушень вуглеводного обміну, то й загальмувати появу СДС допоможуть дієта та прописані від діабету ліки.