У нашому черепі є сім повітроносних кишень. Це пазухи: парні лобові, гайморові (в області вилиць), гратчасті (між очима) і непарна клиноподібна (за носом). Вони полегшують тяжкість кістки та імовірно амортизують при травмах голови. Кожна з пазух вистелена тонкою слизовою оболонкою, яка в нормі виділяє невеликий секрет. Якщо в “кишеню” потрапляють алергени, віруси або бактерії, слиз загусає і перекриває нормальний відтік секрету в носовий хід. Так починається синусит – запалення пазух.
Високий ризик заробити цю хворобу має курці через роздратування слизової тютюновим димом. Часто страждають на алергію, особливо якщо алергія постійна, а не сезонна. Недолікований вірус, який ви пережили на ногах, або викривлена носова перегородка теж можуть викликати запалення пазух.
Ось типові симптоми синуситу, які, буває, супроводжуються високою температурою.
- Закладеність носа. Через те, що запалена слизова оболонка набрякає, дихати стає важче, а запахи і смак здаються невиразними.
- Нежить. Виділення з носа можуть бути прозорими, зеленими або жовтими залежно від збудника хвороби та занедбаності процесу.
- Лицьові чи головні болі. Набряк у пазухах викликає почуття тиску та розпирання в особі, біль може відчуватися у верхній щелепі, переніссі або за очима, поширюватись на всю голову.
- Першіння в горлі та кашель. Слиз чи гній стікає по задній стінці глотки, подразнюючи горло та викликаючи бажання відкашлятися, особливо після сну.
Зазвичай ці симптоми йдуть разом із захворюваннями дихальних шляхів або застудою і проходять самостійно днів за 10. Це називається гострим синуситом. Якщо процес затягнувся на місяці, лікарі ставлять “хронічний синусит” або уточнюють діагноз за назвою ураженої пазухи: фронтит, гайморит, етмоїдит або сфеноїдит.
Для діагностики синуситу, як правило, вистачає опитування та огляду. Лікар простукує і м’яко продавлює пазухи, оцінює запалення в носі, вухах та горлі. У разі хроніки може бути призначений рентген, КТ чи МРТ. Ці дослідження покажуть, чи є ускладнення: повна закупорка чи поліпи – нарости з слизової тканини, які виникають у відповідь на тривале запалення.
У більшості випадків синусит легко та успішно лікується. Якщо бактеріальна інфекція, лікар виписує курс антибіотиків. Якщо вірусна – може порекомендувати симптоматичну терапію: краплі та промивання носа, зволоження повітря, питво, знеболювання. Набагато рідше може знадобитися прокол для виведення слизу, що накопичився, або хірургічне втручання для механічного очищення пазухи, видалення поліпів або виправлення носової перегородки.