Перебування на сонці несе не тільки користь, а й небезпеку, пов’язану з впливом UV-випромінювання (що загрожує розвитком раку шкіри) та тепловою хворобою (теплове виснаження та тепловий удар). Що ж робити?
- Уникайте знаходження на сонці з 11:00 ранку до 15-16:00 вечора. Діти молодше 6 місяців не повинні перебувати під прямим сонячним промінням.
- Носіть вільний легкий одяг світлих тонів та головні убори, що захищають ваше обличчя, шию та вуха. Уважно поставтеся до вибору сонячних окулярів для вас та ваших дітей – вони повинні бути якісними та добре захищати очі.
- Регулярно пийте, не чекаючи появи почуття спраги. Як напої підійде прохолодна вода, фруктові чи овочеві соки, спортивні ізотонічні напої. Кава, солодкі газовані напої, алкоголь у цій ситуації дуже небажані.
- Використовуйте сонцезахисні засоби з UV індексом не нижче 30, не забуваючи регулярно оновлювати їх на шкірі (не рідше за 1 раз на 2 години, а також після кожного купання). Пам’ятайте, що навіть ваш одяг або вода, в якій ви плаваєте, частково пропускають ультрафіолетові промені. Крем потрібно наносити за 30 хвилин до виходу на сонце на відкриті ділянки шкіри (так-так, вуха та лисина теж вважаються!) у достатній кількості (близько 2 чайних ложок при нанесенні на обличчя, шию та руки; близько 2 столових ложок при нанесенні на тіло).
- Уважно стежте за станом найуразливіших членів сім’ї – дітей, літніх людей.
Вода – це джерело як приємних емоцій, а й реальної небезпеки втоплення чи травмування. Незважаючи на усі попередження, щороку люди тонуть, у тому числі на відпочинку. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, утоплення – третя за значимістю причина смерті від ненавмисних травм у світі (7% смертей від ненавмисних травм, близько 236 000 осіб на рік). А найвищі показники утоплення припадають на дітей 1-9 років. Про що варто пам’ятати , вирушаючи на пляж?
- Ідеально, якщо ви вмієте плавати, але навіть це не забезпечує повну безпеку.
- Віддавайте перевагу пляжам, на яких працюють рятувальники.
- Не запливайте далеко, навіть якщо ви впевнені у своєму таланті плавця.
- Уважно стежте за прапорцями, які позначають безпеку плавання.
Ніколи не залишайте дітей без нагляду! Навіть вашої короткої відсутності може вистачити для трагедії. Діти можуть потонути навіть у невеликій ванній або садовій бочки з водою. Будучи на морі або в басейні, використовуйте захисні пристрої (жилети, нарукавники) і не залишайте дітей під опікою їхніх старших сестер або братів – діти не повинні наглядати за дітьми.
- Не купайтеся після вживання алкоголю чи наркотиків.
- Не купайтеся (і тим більше не пірнайте!) в незнайомих місцях, це може призвести до серйозних травм.
- З обережністю поставтеся до купання в холодній воді – є ризик розвитку судом.
- Уникайте ігор із “утопленням”, захопленням людей у воді тощо.
- Вивчіть правила надання першої допомоги під час утоплення.
- Пам’ятайте, що втоплення зазвичай відбувається швидко та непомітно, без стереотипних криків про допомогу та биття руками по воді.
Що робить відпочинок на морі таким корисним та приємним проведенням часу?
- Плавання у воді, прогулянки пляжем, різноманітні спортивні розваги – це та фізична активність, якої багатьом з нас так не вистачає протягом року. До того ж це набагато цікавіше, ніж відвідування спортзалу.
- Сонячне світло, яке потрібне нашому організму для вироблення вітаміну D і цілого ряду речовин, що регулюють нашу нервову систему. Недостатня освітленість може впливати на наш настрій.
- Морська вода та розчинені в ній речовини найчастіше полегшує перебіг багатьох шкірних захворювань. Це твердження досі вимагає серйозних наукових доказів , проте багато дерматологів відзначають покращення перебігу екземи або атопічного дерматиту після відпочинку на морі.
Сам собою факт відпочинку в приємному місці позитивно впливає на людину, яка відчуває емоційні та інтелектуальні навантаження і стрес. Однак навіть ці переваги відпочинку на морі можуть призвести до серйозних проблем при недотриманні досить простих рекомендацій.