Людині з проявами теплового виснаження необхідно виконати кілька дій:
- Переміститися в прохолодне місце в тіні.
- Лягти, трохи піднявши ноги (якщо є нудота або блювота, потрібно лягти на бік).
- Пити багато прохолодної води, добре підходять також спортивні та аптечні склади для регідратації.
- Охолоджувати шкіру: для цього можна обприскувати або протирати прохолодною водою, робити холодні компреси в області пахв, шиї, паху, використовувати віяло, вентилятор або кондиціонер. Також підійде прохолодний душ або навіть поливання із садового шланга.
- Поліпшення має настати протягом 30 хвилин. Якщо цього не сталося, необхідно негайно звернутися за медичною допомогою.
При проявах теплового удару можна зробити наступне (наприклад, очікуючи на лікаря):
- Помістити постраждалого у прохолодне затінене місце (наприклад, занести до будинку), роздягнути.
- Охолоджувати його, помістивши у ванну з холодною водою або обклавши мокрими холодними рушниками (їх потрібно часто міняти, щоб вони не встигли нагрітися).
- Давати рідину потрібно невеликими порціями, якщо людина може пити самостійно.
Для того, щоб уникнути перегріву та супутніх проблем, у спеку необхідно слідувати дуже простим рекомендаціям:
- Пийте достатню кількість рідини, особливо якщо ви займаєтеся спортом, не чекаючи відчуття спраги (прегідратація). При цьому йдеться про воду та несолодкі напої. Кава, солодке газування чи алкоголь можуть погіршити ваш стан. Критерієм достатності може бути те, як часто ви ходите в туалет і який колір має сеча – вона має бути світлою.
- Приймайте холодний душ або ванни. Протягом дня можна обприскувати шкіру та одяг водою.
- Носіть легкий вільний одяг з натуральних матеріалів світлих кольорів, не утруднює тепловіддачу, головні убори з широкими полями. Підбирайте відповідний одяг для дітей, не зловживаючи загортанням та носінням теплого одягу. Навіть легка ковдра, якою ви вкриваєте дитину в колясці, знижує ефективність теплообміну. Ці ж рекомендації є актуальними, якщо ви носите дитину в слінгу або ергорюкзаку.
- Наносите сонцезахисний крем з індексом SPF щонайменше 30 за 30 хв до виходу на вулицю (сонячний опік знижує ефективність тепловіддачі через шкіру).
- Уникайте знаходження на сонці з 11:00 до 15:00, намагайтеся переміщатися в тіні, уникаючи відкритого сонця.
- Уникайте інтенсивних фізичних навантажень.
- Ніколи не залишайте дітей у закритому автомобілі, навіть на пару хвилин! Це ж, до речі, стосується і свійських тварин.
- Уникайте перебування в жарких приміщеннях, що не вентилюються.
- При необхідності перебувати або працювати в умовах жаркого клімату дотримуйтесь принципів акліматизації : звикання організму до нових умов вимагає 8-11 днів із поступовим збільшенням навантаження.
- Проконсультуйтеся з лікарем з приводу ліків, які ви приймаєте.
- Уважно стежте за станом дітей, людей похилого віку та людей з хронічними захворюваннями, які найбільш схильні до ризику теплової хвороби.
Дослідники припускають , що глобальна зміна клімату призведе до почастішання смертей від теплової хвороби у майбутньому. У той же час, рекомендації щодо профілактики теплової хвороби щодо легко здійсненні. Наше уважне ставлення до власного здоров’я та здоров’я близьких може допомогти нам пережити спекотний сезон.
Тіло людини підтримує постійну температуру за рахунок обміну речовин, в той же час, якщо температура підвищується і надмірне тепло необхідно відводити, то можуть працювати кілька способів:
- Пряме відведення тепла як інфрачервоного випромінювання.
- Охолодження за рахунок випаровування, наприклад, при потовиділенні.
- Конвекція – передача тепла в холодніше повітря або рідина на відкритих ділянках тіла.
- Теплопроведення – передача тепла холоднішим предметам при безпосередньому контакті.
Очевидно, що всі шляхи вирішення проблеми, крім випаровування, ефективні тільки в тому випадку, якщо навколишнє середовище холодніше людського тіла. Це означає, що з температурах близько 35 градусів і від основну роль охолодженні грає випаровування. У той самий час, за умов високої вологості повітря ефективність випаровування значно знижується.
Якщо відведення тепла немає досить швидко, а регуляторні можливості організму виснажені, це може загрожувати настанням стану, званого теплової хворобою (heat illness).