Чого можна очікувати після колоноскопії?

Потрібно близько 30-60 хвилин, щоб прокинутися і прийти до тями після седації. Краще якщо хтось допоможе вам дістатися додому після обстеження, не варто сідати за кермо через дії препаратів для седації, що зберігається (як і працювати з механізмами або документами, доглядати за дітьми). Якщо лікар видаляв поліпи, протягом деякого часу вам потрібно буде дотримуватись спеціальної дієти. У перші дні краще їсти легку їжу невеликими порціями, пити багато рідини, виключивши алкоголь.

Дискомфорт у животі може зберігатися, так само як і здуття протягом кількох годин після процедури через гази у вашій кишці (тримати всередині їх не варто). Також ви можете виявити невелику кількість крові у калі при першому випорожненні після колоноскопії.

Коли варто звернутися до лікаря після колоноскопії:

  • Гарячка, жар, озноб.
  • Постійний біль у животі, що зберігається постійне здуття.
  • Кров у калі (більше столової ложки), незвичайний колір калу.
  • Постійна нудота чи блювання.
  • Запаморочення, слабкість, головний біль.
  • Набряк чи почервоніння у місці введення препаратів.

Приблизно через тиждень лікар повідомить точні результати обстеження з результатами біопсії і ви зможете обговорити ваші подальші дії. Можливо, у майбутньому вам потрібно буде повторити колоноскопію за наявності факторів ризику або ознак захворювання.

Чи можу я відмовитись від колоноскопії? І чим її замінити?

Безумовно, ви можете ухвалити це рішення. У такому разі варто обговорити з лікарем можливі альтернативні методи обстеження за підозри на пухлинний процес. На жаль, далеко не всі альтернативні методи мають таку ж діагностичну ефективність.

  • Ректороманоскопія – це обстеження дуже схоже на колоноскопію, проте довжина ендоскопа дозволяє оглянути лише ліву половину кишки. Ця процедура проходить набагато швидше і дозволяє уникнути седації, лікар також може забрати біоптати або видалити поліпи. Однак невідомим залишається стан правої сторони, що згодом може вимагати проведення колоноскопії.
  • КТ-колонографія (віртуальна колоноскопія) – при цій процедурі візуалізація кишки відбувається за рахунок комп’ютерного аналізу рентгенівських зображень, не вимагаючи введення ендоскопа (при цьому підготовка з очищенням кишківника все одно знадобиться). Якщо під час обстеження буде знайдено щось підозріле, можливо вам порекомендують колоноскопію для уточнення.
  • Аналіз калу на приховану кров – існують різні модифікації цього методу, що дозволяє виявити кровотечу, не видиму оком (проводяться 1 раз на рік). У той же час ви не отримаєте жодної інформації про джерело кровотечі.
  • Дослідження ДНК у калі ( FIT-DNA ), що дозволяє виявити змінений генетичний матеріал пухлинних клітин у калі (проводиться 1 раз на 3 роки). Подальше обстеження після отримання позитивних результатів тесту може вимагати виконання колоноскопії для уточнення локалізації і характеру змін.

Колоноскопія – це сучасна та безпечна медична процедура, що дозволяє ефективно діагностувати багато небезпечних захворювань. Її проведення пов’язане з мінімальними ризиками, в той же час, користь від своєчасного виявлення патології значно перевищує весь можливий дискомфорт від процедури. Згода на виконання колоноскопії аж ніяк не характеризує вашу сексуальну орієнтацію і не суперечить жодним релігійним принципам. Обговоріть всі моменти, що вас цікавлять, з лікарем, уважно поставтеся до рекомендацій з підготовки, це допоможе вам пройти це обстеження з мінімальним фізичним і психологічним дискомфортом.