Підготовка починається з розмови з лікарем. Обов’язково повідомте про всі хронічні захворювання, на які ви страждаєте, а також про препарати, які ви приймаєте (особливо, якщо це препарати, що “розріджують” кров – аспірин, варфарин, клопідогрель, дабігатран, апіксабан або ривароксабан, а також інсулін та препарати заліза). Якщо ви вагітні, повідомите лікаря. Не забудьте про алергічні реакції, якщо вони траплялися в минулому!
Сама процедура, як і підготовка до неї, і відновлення після вимагають часу і сил, тому краще візьміть коротку відпустку і скасуйте свої справи.
Головний принцип безпосередньої підготовки до колоноскопії – це випорожнення кишки настільки, щоб нічого не заважало обстеженню її стінки. Для цього вам потрібно:
Дотримуватись спеціальної дієти за 2-3 дні до проведення дослідження. Виключіть продукти, багаті на клітковину: фрукти, овочі, крупи, бобові та чорний хліб. Останній прийом їжі має відбутися пізніше 15 годин до обстеження. Серед напоїв віддавайте перевагу воді, чаю чи каві без молока, фруктовим сокам без м’якоті, уникайте газованих напоїв. Підготовка до колоноскопії супроводжується значною втратою рідини, тому до процедури і після процедури вам потрібно буде більше пити. Важливо, щоб у вашому раціоні не було забарвлених продуктів (особливо червоних або пурпурових відтінків), щоб не ввести в оману лікаря, який виконує обстеження.
Прийняти проносний препарат. Залежно від ситуації лікар може рекомендувати прийняти всю порцію препарату в день перед обстеженням або розділити на дві частини і випити другу порцію вранці перед процедурою (приблизно за 5 годин). Який би режим не був обраний, не забувайте заповнювати втрату рідини рясним питвом. З кожною дефекацією стілець має ставати все світлішим.
Раніше для підготовки до обстеження рекомендувалося проведення очисних клізм, проте зараз цей спосіб використовується все рідше .
Як проводиться колоноскопія?
У призначений день ви знову поговорите з лікарем, якому потрібно повідомити, чи підготовка до процедури викликала якісь проблеми. Після підписання всіх необхідних паперів вас проводять у спеціальний кабінет, де вам потрібно буде повністю роздягнутися та надіти одноразовий халат.
У разі проведення седації вам введуть внутрішньовенно спеціальний препарат ( можливі інші форми проведення седації) і підключать системи контролю життєво важливих функцій.
Під час проведення колоноскопії ви лежатимете на кушетці на лівому боці, підібгавши коліна до грудей. Лікар введе ендоскоп у кишку через анальний отвір і просуватиме його глибше, оглядаючи стінки. При проведенні процедури лікар використовує повітря або вуглекислий газ, щоб надихнути кишку і забезпечити кращий огляд. Якщо процедура проводиться не під наркозом, можливі специфічні відчуття у животі або позиви до дефекації (це абсолютно нормально, не варто нервувати через це – правильна підготовка мінімізує ризики).