Люди купують органічні продукти, які істотно дорожчі за звичайні, тому що вважають , що вони корисніші. Розбираємось, що про це знає наука.
Органічні продукти корисніші за звичайні? За законом органічними називають продукти, які виробляють без використання пестицидів, хімічних добрив, антибіотиків, стимулювання росту, генної інженерії. Крім того, органічними не можуть вважатися фрукти та овочі, вирощені з використанням гідропонного методу. Особливі вимоги пред’являються і до упаковки: вона не повинна забруднювати продукти та довкілля.
ЧИМ ВІДРІЗНЯЮТЬСЯ ОРГАНІЧНІ ПРОДУКТИ ВІД ЗВИЧАЙНИХ?
Органічна їжа дійсно містить менше пестицидів. Ще в 2003 році, вчені виявили , що кількість цих речовин у сечі дітей, наступних органічній дієті, значно нижча, ніж у тих, що є звичайні продукти. Вони можуть містити менші кількості та інших шкідливих речовин, наприклад, кадмію .
Чи містять органічні продукти більше корисних речовин? Одне з перших великих досліджень на цю тему показало , що немає. Однак згодом думка вчених змінилася. Наприклад, виявилося, що органічні продукти містять більше фосфору та антиоксидантів , а органічне молоко – більше корисних жирів .
ЧИ ПРИНОСЯТЬ ОРГАНІЧНІ ПРОДУКТИ ДОДАТКОВУ КОРИСТЬ ЗДОРОВ’Ю?
Сьогодні немає достатніх наукових підстав щодо таких заяв. Навіть голова Національної органічної програми Міністерства сільського господарства США відмовився робити заяви щодо впливу такої їжі на здоров’я.
За роки досліджень вчені так і не змогли зрозуміти, чи дійсно, наприклад, нижчий вміст пестицидів у продуктах робить здоров’я людей, які їх вживають. Ймовірно, кількість пестицидів у звичайних продуктах не настільки висока, щоб його зниження справило реальний ефект.
Аналогічно і з поживною цінністю органічних продуктів. Вони дійсно можуть бути багатшими певними корисними речовинами. Однак зараз не можна обґрунтовано заявити, що ця різниця може покращити здоров’я людини.
В інтернеті можна знайти інформацію про те, що прихильність до органічної їжі пов’язали до покращення здоров’я. Однак усі дослідження, на яких ґрунтуються такі заяви, – спостережні, епідеміологічні. Вони вчені досліджують великі групи людей, які їдять органічну чи органічну їжу, і порівнюють їхній стан здоров’я. Такі роботи не можуть бути доказом користі «органіки», тому що в них не можна повністю врахувати інші фактори, що впливають на здоров’я. Наприклад, органічна дієта зазвичай є частиною ширшої схильності до здорового способу життя, їй йдуть більш освічені люди. Ці чинники власними силами пов’язані з найкращим здоров’ям.
Наведемо приклади таких досліджень. Французька наукова робота, опублікована у 2018 році, показала, що у людей, які часто їдять органічну їжу, рак розвивається на 25% рідше, ніж у решти. У дослідженні за 70 тисяч людей спостерігали протягом п’яти років.
Декілька досліджень показали, що у дітей, в сім’ях яких їдять органічні продукти, рідше розвиваються алергічні захворювання. Наприклад, нідерландські вчені виявили , що в матерів, які їли лише органічну їжу, діти віком до двох років на 36% рідше хворіли на екзему порівняно з іншими. У молоці цих жінок було більше корисних жирних кислот.
Також вживання органічної їжі у різних дослідженнях пов’язували зі зниженням ризику розвитку цукрового діабету , метаболічного синдрому , прееклампсії , уроджених аномалій геніталій .
Таким чином, якщо ваш бюджет не дозволяє перейти на органічні продукти, немає причин хвилюватися. Головне – слідувати здоровій дієті. Фрукти та овочі, незалежно від типу виробництва, корисні для здоров’я.