Баштанні розвали в місті – це одна з головних і всіма улюблених прикмет серпня. Стиглі кавуни не тільки дуже смачні, а й можуть принести користь здоров’ю.
Чим кавун може бути корисним для здоров’я?
Кавун добре насичує організм вологою, має дуже низьку калорійність (30 ккал на 100 грамів), але при цьому багатий на клітковину. В одній порції (154 грами) кавуна містяться:
- вітамін С: 21% базової добової норми;
- вітамін А: 18% від добової норми;
- калій: 5% від добової норми;
- магній: 4% від добової норми;
- вітаміни B1, B5 та B6: 3% від добової норми.
Все це робить кавун корисним для здоров’я ласощами, які можуть використовуватися в профілактичних і навіть лікувальних цілях.
ПОТЕНЦІЙНА ПРОТИРАКОВА ДІЯ
Вченим відома протиракова властивість лікопіну – одного з органічних пігментів, які містить кавун. Потенційно може знизити ризик виникнення деяких онкологічних захворювань. Однак досліджень профілактичної ефективності кавунів мало, тому твердо заявляти про їхні протиракові властивості не можна. У той же час, регулярне вживання фруктів та прихильність до рослинної дієти справді знижує ймовірність розвитку раку.
ВПЛИВ НА ЗДОРОВ’Я СЕРЦЯ
Дослідження показали , що той самий лікопін може допомогти знизити рівень «поганого» холестерину і запобігти його окисленню. Цей пігмент також сприятливо впливає на артеріальний тиск.
Амінокислота цитрулін, на яку багатий кавун, підвищує рівень оксиду азоту, що сприяє розширенню кровоносних судин та зниженню тиску. Вітаміни А, В6, С, магній та калій, які містяться в кавуні, також благотворно впливають на здоров’я серця. Проте досліджень зв’язку вживання кавунів зі зниженням ризику серцево-судинних хвороб не проводилося.
ЗАПАЛЕННЯ ТА ОКИСЛЮВАЛЬНИЙ СТРЕС
Завдяки високому вмісту протизапальних антиоксидантів та вітаміну С кавун сприяє полегшенню запального процесу, що є причиною багатьох хронічних захворювань. У ході одного дослідження вчені давали лабораторним щурам кавун у вигляді порошку на додаток до нездорової дієти. Порівняно з контрольною групою гризунів, які не отримували кавуна, вони виявили нижчий показник С-реактивного білка (маркера запалення) і менший окислювальний стрес (пошкодження клітин внаслідок окислення).
АРТЕРІАЛЬНИЙ ТИСК У ЖІНОК ПІСЛЯ МЕНОПАУЗИ
Дослідження , проведене серед жінок у постменопаузі, показало, що після вживання екстракту кавуна протягом шести тижнів знижувалася жорсткість артерій та нормалізувався артеріальний тиск. На думку вчених, це сталося завдяки цитруліну та аргініну.
МОЧЕКАМ’ЯНА ХВОРОБА
З дитинства нам говорили, що кавун допомагає «промивати нирки», і частка істини в цьому є: він має сечогінний засіб. Саме тому урологи іноді рекомендують його пацієнтам із сечокам’яною хворобою. Однак варто згадати, що дослідження, в яких підтвердилася ефективність кавуна в лікуванні цього захворювання, проводилися лише на щурах, які, на жаль, дуже далекі від народу. Тому людям із сечокам’яною хворобою варто застосовувати цей метод «лікування» з обережністю та після консультації з лікарем.
ЗДОРОВ’Я ШКІРИ ТА ВОЛОССЯ
Кавун містить два найважливіші для краси вітаміни — А і С. Вітамін С сприяє виробленню колагену, який робить шкіру пружною та свіжою. Вітамін А допомагає відновлювати клітини шкіри, при його дефіциті часто з’являється сухість та лущення.
МОЖЛИВИЙ ВПЛИВ НА ПОТЕНЦІЮ
Кавун містить велику кількість цитруліну. Ця амінокислота сприяє покращенню кровотоку, і водночас покращує еректильну функцію. Втім, для того, щоб досягти бажаного ефекту «віагри», вам доведеться з’їсти дуже багато кавунів.
Слід зазначити, що дія кавуна за потенцію вивчалася лише щурах. На людях вплив цитруліну було перевірено лише у невеликих дослідженнях.
ЯК ВИБРАТИ КАВУН
Пам’ятайте, що кавуни можуть убирати в себе важкі метали, що містяться у вихлопних газах автомобілів, тому їх у жодному разі не можна купувати в торгових точках поряд з дорогами. Є кілька правил , яких варто дотримуватися при виборі та вживанні кавуна:
- Місце торгівлі кавунами має бути огороджене і перебувати під навісом, кавуни повинні бути накриті тентом і зберігатися на спеціальних стелажах, а не на землі в купі;
- Не можна вирізати шматочки “на пробу” або розрізати кавун на частини – у місцях розрізу дуже швидко розмножуються шкідливі мікроорганізми;
Хороший, зрілий кавун великий, має цілісний покрив, колір кірки яскравий і контрастний, світла пляма на боці, що відлежав кавун, має бути максимально жовтою, навіть помаранчевою. Стиглий кавун обов’язково покритий твердою блискучою кіркою, якщо ніготь легко протикає кавунову шкіру – отже, кавун незрілий. Вусик і плодоніжка у зрілого кавуна сухі. При ударі долонею зрілий кавун вібрує, при постукуванні видає помірно дзвінкий звук, при стисканні вздовж поздовжньої осі – слабкий хрускіт.
- Розміри кавуна не впливають з його ступеня зрілості;
- Ретельно вимийте кавун з милом та теплою водою перед тим, як його розрізати, оскільки частинки ґрунту, пилу та мікроорганізми на шкірці моментально розмножуються, потрапивши на м’якоть;
Розрізаний кавун зберігайте лише у холодильнику.