Зима близько: як підготувати організм до сезону ГРВІ

До кінця літа залишилися лічені дні, і незабаром настане сезон застуди та респіраторних інфекцій. Розбираємось, що треба зробити, щоб зустріти осінь у всеозброєнні.

Зима близько: як підготувати організм до сезону ГРВІ

ВІДНОВІТЬ РЕЖИМ ДНЯ

Ця рекомендація насамперед стосується школярів, які за три місяці звикли пізно лягати та пізно вставати. Втім, дорослі також нерідко розслабляються під час тривалої відпустки. За словами лікаря, все це призводить до порушення циркадного ритму — біологічного годинника, який контролює роботу практично кожної системи нашого організму. Коли цей годинник «виходить з-за ладу», наш імунітет може ослабнути, саме тому так важливо дотримуватися режиму дня: лягати і прокидатися приблизно в один і той же час.

«Намагайтеся відновити свій звичайний режим за кілька днів перед поверненням на роботу або на навчання. Необов’язково вставати відразу після дзвінка будильника, можна просто почати скорочувати час у ліжку і взагалі поступово привчати себе до рутини», — розповів експерт.

І все-таки… Як підняти імунітет? Щовесни чи осінь ми страждаємо від мінливої погоди, вогкості, вірусів і запитуємо себе «як підняти імунітет?». Спробуємо дати відповідь на це питання, що хвилює всіх.

ВКЛЮЧІТЬ У СВІЙ РАЦІОН БІЛЬШЕ СВІЖИХ ЯГІД

Крім великої кількості найважливіших вітамінів, малина, смородина, агрус, чорниця та інші сезонні ягоди дуже багаті на антиоксиданти, які виконують в організмі роль щита від шкідливої дії вільних радикалів, здатних викликати багато захворювань, у тому числі серцево-судинні та онкологічні.

Потужні антиоксидантні властивості мають флавоніди — природні барвники, які містяться в ягодах. Вони знижують згортання крові, зменшують ламкість і проникність капілярів, покращують показники жирового обміну.

Лікар закликає максимально скористатися можливостями самого «вітамінного» сезону і частіше їсти свіжі ягоди, фрукти та овочі, щоб зміцнити свій імунітет напередодні осені. Якщо у вас немає жодних спеціальних медичних показань, не варто приймати харчові добавки – зараз ви можете отримувати їх з повноцінного і доступного раціону.

Єдиний вітамін, який лікар рекомендує приймати в цей період у вигляді добавок – це вітамін D, дефіцит якого відчувають більшість жителів північних регіонів навіть улітку. Він синтезується в шкірі під впливом ультрафіолету, але навіть у сонячне літо ми не завжди отримуємо його в потрібних кількостях.

ОДЯГАЙТЕСЯ ЗА ПОГОДОЮ ТА БЕРЕЖІТЬ НОГИ ВІД ПЕРЕОХОЛОДЖЕННЯ

Зарубіжні рекомендації не вказують на переохолодження серед причин ГРВІ і не рекомендують уникати його з метою профілактики. Також виникає викид адреналіну, тому в цей момент ви можете відчути тремтіння і навіть приплив бадьорості, але разом з тим виникає спазм судин і порушується місцевий кровообіг. Захисні властивості нашого імунітету різко слабшають, і ми стаємо вразливішими до інфекцій», — повідомив лікар.

ЯКОМОГА РАНІШЕ ОТРИМАЙТЕ ЩЕПЛЕННЯ ВІД ГРИПУ

Цього року щорічна щеплення почнеться вже наприкінці серпня — на початку вересня, і МОЗ планує провести вакцинацію не менше 60% населення загалом і 75% людей із груп ризику. Крім того, що це надійний та перевірений спосіб не захворіти на грип, вакцинація також забезпечує захист і від інших респіраторних вірусів.

Це давно помітили педіатри та батьки, проте спостереження підтверджені науково: щеплені діти рідше хворіють на сезонні ГРВІ, а у разі зараження легше їх переносять і швидше одужують. Відомо також, що вакцина від грипу потенційно захищає від зараження коронавірусом та знижує ризик ускладнень як у дорослих , так і у дітей .