Чи потрібно якось підготуватися до вакцинації? Здати аналізи, приймати чи скасувати ліки?

Іноді при гострій необхідності введення вакцини у пацієнта, який раніше мав деякі алергічні реакції, певні вакцини можуть бути введені на фоні прийому преднізолону. У той самий час такий порядок запровадження вакцини визначається ТІЛЬКИ лікарем і виконується під його наглядом.

В інших випадках додатковий прийом будь-яких медикаментів перед вакцинацією не виправданий (а іноді й зовсім небажаний, як прийом жарознижувальних перед введенням вакцини проти коронавірусу). Безумовно, це не стосується тих препаратів, які ви постійно приймаєте за медичними показаннями.

Проведення будь-яких додаткових обстежень необхідне лише в тому випадку, коли у пацієнта є або підозрюється стан, що перешкоджає введенню вакцини (за абсолютними або відносними протипоказаннями). Це ж стосується огляду іншими фахівцями.

Безпосередньо перед вакцинацією повинен бути проведений огляд лікарем для виключення факторів, які унеможливлюють введення вакцини в цей момент (наприклад, температура тіла вище 37 градусів буде підставою для того, щоб відкласти вакцинацію). У цей момент лікар може дати вам всю медичну інформацію щодо щеплення — якщо ви згодні на цю маніпуляцію і у вас немає питань, ви підписуєте поінформовану згоду.

Що чекати після вакцинації?

Безпосередньо після введення вакцини лікар спостерігає за пацієнтом протягом як мінімум 30 хвилин, щоб мати можливість надати екстрену медичну допомогу при розвитку небажаних явищ.

  • Після щеплення очікується розвитку наступних побічних реакцій :
  • Загальне нездужання, підвищення температури тіла.
  • Ущільнення, почервоніння, набряклість або болючість у місці введення.
  • Біль у м’язах, суглобах.
  • Головні болі.
  • Рідко – зміни в аналізах крові (наприклад, зниження числа тромбоцитів).
  • Шкірні висипання, свербіж, почервоніння шкіри.

Рідко можлива поява тяжких алергічних реакцій та анафілаксії, інших ускладнень, опис яких ви можете знайти в інструкції до конкретної вакцини.

При необхідності можна прийняти нестероїдні протизапальні або антигістамінні препарати для боротьби з легкими побічними ефектами після вакцинації. При збереженні побічних реакцій більш ніж кілька днів, появі нових симптомів або розвитку тяжких реакцій слід звернутися до лікаря.

Вакцинація – це доведений спосіб запобігання багатьом серйозним захворюванням, що вимагає серйозного та відповідального підходу. Зверніться до лікаря, щоб обговорити з ним усі плюси та мінуси вакцинації, свій особистий графік щеплень та план дій у разі розвитку небажаних явищ.