Поява вакцин проти коронавірусу знову привернула увагу широкої аудиторії до питань вакцинації. І одне із цих питань — чи потрібно щось робити перед процедурою? Спробуємо розібратися.
- Які щеплення мені потрібні?
- Чи не маю протипоказань?
- Чи потрібно якось підготуватись до вакцинації? Здати аналізи, приймати чи скасувати ліки?
- Що чекати після вакцинації?
Які щеплення мені потрібні?
Національний календар профілактичних щеплень докладно описує черговість вакцин, що проводяться в залежності від віку або приналежності до тієї чи іншої групи ризику. Однак, якщо ви знаєте або припускаєте, що якісь щеплення були пропущені або хочете вакцинуватися препаратами, не включеними до Національного календаря, варто проконсультуватися з терапевтом, імунологом або вакцинологом та обговорити свій особистий план запровадження щеплень.
Чи не маю протипоказань?
Незважаючи на те, що використання вакцин в цілому ефективно та безпечно, у ряді випадків щеплення не може бути виконане через наявність протипоказань , абсолютних та відносних. Список цих протипоказань є в інструкції до кожної вакцини.
Абсолютні протипоказання передбачають ризик серйозного погіршення стану після введення вакцини внаслідок погіршення перебігу вже наявного захворювання (наприклад, за наявності тяжкого імунодефіциту) або розвитку нових симптомів (тяжкі алергічні реакції на компоненти вакцини). Також вакцини можуть бути протипоказані, якщо сам собою стан пацієнта є тяжким.
Відносні протипоказання мають тимчасовий характер. Щоб вакцинувати пацієнта у разі, найчастіше потрібно дочекатися ремісії основного захворювання чи відновлення після будь-якого гострого стану (гостре захворювання, хірургічне втручання). У деяких випадках, коли вакцинація принесе більше користі, ніж передбачуваної шкоди, вакцинація може бути проведена поза ремісією захворювання.
Нерідко можна зіткнутися з так званими “хибними” протипоказаннями або – відмовами у вакцинації через стани, які не є протипоказаннями:
- Алергічні реакції. Вважаються протипоказанням лише до виходу в ремісію або за наявності алергічних реакцій на компоненти вакцини
- Анемія аліментарного (пов’язаного з їжею) походження. Не є протипоказанням, хоча і вимагає з’ясування причин та лікування
- Вагітність та грудне вигодовування. Протипоказане використання живих вакцин
- Інші “хибні” протипоказання
- Стабільно поточні неврологічні захворювання
- Ремісія хронічних захворювань на тлі підтримуючої терапії
- Вроджені вади розвитку
- Синдром Дауна та інші хромосомні захворювання
- Наслідки травм або гострих захворювань
- Хвороба гіалінових мембран
- Епілепсія у родичів
- Синдром раптової смерті у родичів
- Ускладнення після введення вакцин у родичів
Окремо зазначимо, що діти з нежиттю чи кашлем чи легкою діареєю можуть вакцинуватися! Інакше, враховуючи частоту респіраторних інфекцій в дітей віком, є ризик серйозно вибитися з вакцинального графіка.
Важливо! Відмова від вакцинації через побоювання перед можливими несприятливими явищами може бути набагато небезпечнішою у зв’язку з розвитком захворювання, якого можна було б уникнути внаслідок вакцинації.