Засоби від печії: які насправді працюють

«Банальна» печія здатна доставити безліч неприємних моментів та знизити якість життя. Розбираємось, за що хапатися, коли після рясної вечері знову «горить» за грудиною – за картопляний відвар, соду чи калинове варення.

Домашніх та альтернативних методів лікування печії дуже багато, кожен із них просто неможливо розглянути докладно. Поєднує їх те, що міжнародні рекомендації з лікування ГЕРХ не радять їх застосовувати. Навіть якщо деякі з них , згідно з особистим досвідом багатьох людей, полегшують відчуття печіння, їх не рекомендують або через можливі побічні ефекти, або через слабкі докази їхньої користі. Розглянемо кілька характерних прикладів.

Що таке печія

Печією називають відчуття печіння за грудиною. Її звичайна причина – гастроезофагальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ). При ній кислий вміст шлунка закидається в стравохід і дратує його слизову оболонку. Це відбувається, якщо нижній сфінктер стравоходу (круговий м’яз, який відокремлює його від шлунка) надто розслаблений.

  • Сода

Безперечно, сода допомагає при печії: вона нейтралізує кислоту шлункового соку. Зазвичай використовують розчин половини чайної ложки речовини у склянці води. Цей засіб дає лише короткочасне полегшення. Лікарі попереджають, що слідом за ним печія може посилитися.

Сода може мати небезпечні побічні ефекти. Наприклад, вчені описали випадок, коли внаслідок багаторічного надмірного вживання соди пацієнт потрапив до лікарні з наростаючим блюванням та діареєю, а також з порушенням кислотно-лужного балансу.

  • Молоко

Крім народного досвіду, про можливу ефективність молока лише побічно говорять деякі дослідження. В одному з них було показано , що споживання великої кількості кальцію з їжею (молоко – його важливе джерело) пов’язане зі зниженням ризику ГЕРХ у чоловіків. Також є припущення, що білки молока також можуть обумовлювати те, що воно полегшує печію. Однак твердої доказової бази цього народного методу немає.

З іншого боку, інші дослідження, знову побічно, вказують на те, що молоко може погіршувати печію. Це може бути пов’язане з наявністю у напою жирів, які сприяють рефлюксу.