Грибний сезон у самому розпалі, але у радостей «тихого полювання» є й зворотний бік — отруєння, від якого не застрахований навіть найзапекліший грибник. За допомогою лікаря-токсиколога розуміємося, як надати першу допомогу потерпілому і чому варто раз і назавжди відмовитися від розчину марганцівки для промивання шлунку.
Отруєння грибами: грізні симптоми та перша допомога
Помилка при збиранні грибів – це найпоширеніша причина . Досить легко через недосвідченість сплутати хибну лисичку з лисичкою «здорової людини», а сатанинський гриб прийняти за щось їстівне. В цьому випадку вечірня вечеря гарантовано обернеться отруєнням – не смертельним, але дуже неприємним.
Куди негативніший сценарій очікує горе-грибника, який помилково зібрав бліді поганки або сплутав галерину облямовану з опеньками. Ці отруйні гриби містять аманітин – летальні токсини, які викликають отруєння з дуже небезпечною течією. За словами лікаря, поганки містять два набори токсинів, один з яких швидкої дії і викликає класичні симптоми гастроентериту, за яким слідує «світлий період», коли людина почувається здоровою. У цей час накопичуються ефекти другого типу амманітинів, які зупиняють білковий обмін у клітинах і поступово починає відмовляти один орган за іншим.
«Більшість людей погано знають гриби, і що ще гірше, намагаються черпати ці знання через додатки на смартфоні. Щоб знати, чим відрізняється помилкова лисичка від нормальної, потрібно як мінімум побачити два ці гриби разом і розглянути відмінності. Тому якщо у вас є хоч найменші сумніви щодо їстівності гриба – не беріть».
Отруєння неякісними грибами. У цю пастку найчастіше трапляються навіть досвідчені грибники, які втратили пильність і не розвідали обстановку там, куди вони збираються із кошиком. За словами експерта, грибниця може поширюватися на десятки та сотні метрів навколо і вона вбирає все, що є на прилеглій території. Якщо грибна ділянка знаходиться поряд зі сміттєзвалищем, шосе або десь поблизу зливається оброблене паливо, то навіть міцний боровичок може містити шкідливі органічні сполуки та солі важких металів. Все це може спричинити важке харчове отруєння.
Варто пам’ятати також, що гриби відносяться до продуктів, що швидко псуються, тому старі і червиві гриби є сприятливим середовищем для розмноження хвороботворних бактерій.
Ботулізм – хвороба любителів консервів . На жаль, але баночка консервованих «білих», у тому числі від коханої бабусі, може стати причиною важкого та смертельно небезпечного отруєння. Навіть якщо ніжки-капелюшки добре оброблені, але залишилися дрібні частинки ґрунту, в них можуть бути бактерії Clostridium botulinum, які в умовах низького вмісту кисню починають виробляти ботулотоксини — одні з найнебезпечніших речовин смертельної дії.
Нарешті, є просто індивідуальна нестерпність. Буває, що їли гриби всією компанією, а отруївся лише один. Деяким людям взагалі протипоказані грибні страви і вони можуть про це не знати.
СИМПТОМИ ГРИБНОГО ОТРУЄННЯ
Перші ознаки зазвичай з’являються через 1,5-2 години після з’їденої грибної страви, але іноді значно пізніше – через 8-22 години, що може вказувати на отруєння отруйними грибами. До найпоширеніших симптомів відносяться:
- нудота блювота;
- діарея;
- болю в животі;
- запаморочення, біль голови;
- слабкість;
- сильна спрага;
- втрата свідомості;
- рясне потовиділення та слиновиділення;
- тахікардія;
- зниження артеріального тиску.
Якщо сталося отруєння отрутою, яка вражає центральну нервову систему, можливі:
- двоїння в очах і «застигання» міміки, обличчя постраждалого стає схожим на маску – це перші ознаки ботулізму;
- збудження, пожвавлення або млявість та загальмованість.
ПЕРША ДОПОМОГА – ДІЄМО НЕГАЙНО
Якщо з’явилися симптоми отруєння грибами, необхідно відразу зробити дві речі — викликати швидку і без зволікання почати промивання шлунка. Тому в ідеалі щоб один із тих, хто допомагав, біг дзвонити лікарям, а другий допомагав постраждалому.
Як робити промивання шлунка:
- Потрібна велика кількість теплої води, навіть з-під крана. У жодному разі не холодна, оскільки вона стимулює перистальтику, і тоді водяна грудка може піти в кишечник.
Важливо! У радянські часи промивання шлунка в домашніх умовах робили за допомогою розчину марганцю, і краще цей досвід не повторювати навіть у тому випадку, якщо у вас вдома зберігається запас. Це як мінімум марно – температура повного розчинення марганцю становить 70-75 градусів, тобто буде потрібно окріп, який ви не зможете залити потерпілому. Крім того, якщо в розчині залишаться дрібні кристалики, при попаданні на слизову оболонку вони викликають мікроскопічні опіки, що тільки посилить стан людини.
- Той, хто отруївся, повинен випити відразу велику кількість води. Обсяг залежить від віку та маси тіла: дитині може бути достатньо півтори-дві склянки, великому чоловікові знадобиться до півтори літрів. Далі необхідно стимулювати блювоту – притиснути два пальці до кореня язика.
- Цикл «вода – блювота» необхідно повторювати доти, доки промивні води не стануть повністю чистими.
Важливо! Якщо стан потерпілого погіршується або є підозра, що було отруєння отруйними грибами, краще збирати промивні води в таз — це може знадобитися для аналізів у лікарні .
- У разі втрати свідомості потерпілого негайно припиняємо промивання . Необхідно покласти людину у стійку безпечну позу – на бік і підігнувши ногу, щоб у разі мимовільного блювання він не захлинувся.
- Промивання пройшло успішно і постраждалий відчув себе краще? Тепер потрібно прийняти будь-який абсорбент, і старе добре активоване вугілля для цього підійде ідеально.
- Обов’язково дочекайтеся медичної допомоги . Дуже важливо надати для експертизи будь-які фрагменти грибів, навіть якщо це просто не вимита тарілка. Не забуваємо про промивні води. Якщо є ймовірність, що отруєння сталося через отруйні гриби, краще наполягти на госпіталізації в інфекційний стаціонар.
Як уникнути отруєння грибами?
- Якщо ви з дітьми проводите багато часу на дачі, регулярно оглядайте територію щодо отруйних грибів. Знищуйте їх і пояснюйте дітям, що їх не можна пробувати.
- Ретельно вивчайте територію, де ви плануєте збирати гриби . Це повинні бути місця, максимально віддалені від проїжджої частини, стічних вод та промислових об’єктів. Пам’ятайте, що навіть зібрані на лузі чи полі гриби можуть становити небезпеку — можливо, десь поблизу зливаються токсичні відходи. Ніколи не збирайте гриби у міських парках.
- Збирайте тільки поширені у вашому регіоні і добре знайомі гриби – підсиновики, підберезники, білі і т.п.
- Якщо ви погано знаєтеся на грибах, краще взагалі не їжте те, що зібрали . Просто купіть їх у магазині, це гарантія безпеки.
- Не купуйте гриби у бабусь поруч із метро . Зовсім не факт, що вони знаються на грибах краще за вас.
- Для консервації грибів використовуйте сіль, цукор та оцет – це важливо для запобігання ботулізму . Докладніше про техніку безпеки при обробці грибів для консервації можна дізнатися тут .
Чи можна збирати і їсти мухомори?
Деякі види мухоморів справді їстівні, безпечні і можуть навіть використовуватися з лікувальною метою, щоправда, переважно в альтернативній медицині, тому що доказів їх ефективності досі негусто.
Але якщо ви не фахівець-міколог і не знаєте на цьому, краще не проводити такі експерименти, щоб вам не говорили про це «народні цілителі» та порадники з Інтернету. «Усі ці поради – у чистому вигляді шкідництво, особливо коли пропонують лікувати мухоморами рак чи псоріаз. Мухомори бувають отруйними, а можуть викликати найсильніший галюциногенний ефект. Поки що не було смерті після отруєння мухоморами, але навряд чи вам захочеться бути першим».