Розбираємося, чому аналоги ліків дешевші за оригінал і як зробити вибір більш усвідомленим.
Через 20 років після винаходу нових ліків, будь-яка фармкомпанія – крім першовідкривача – має право випускати препарати на основі оригінальної молекули. Такі копії називаються дженериками.
Чи можна вважати дженерик абсолютно рівноцінним оригіналу? Неоднозначне питання . Крім діючої субстанції, у ліках є ще й допоміжні речовини. Підібрати їх так, щоб вони не спотворювали роботу основної молекули – складне завдання. Але такі препарати є.
Копії, як правило, дешевші за оригінал. Компанія-першовідкривач закладає у вартість розробку та клінічні випробування, а це років 15 з моменту відкриття діючої речовини до виходу на ринок. Дорого. Дженерикам, щоб потрапити на сусідню полицю в аптеці, достатньо довести, що їхня швидкість всмоктування, концентрація та тривалість дії не гірша за оригінал. Це набагато дешевше.
Також на вартість може впливати ціна сировини для виготовлення ліків. Але якщо цінник аналога радикально відрізняється від оригіналу, варто замислитись, за рахунок чого це зроблено.
Убезпечити себе від неякісних ліків можна кількома способами. Найпростіше і, ймовірно, правильне – вибрати лікаря, якому довіряєте. Фахівець зазвичай знає, які препарати оригінальні, а які з дженериків працюють не гірше.
Інший підхід – розібратися самому. По-перше, можна перевірити, чи має компанія-виробник сертифікат GMP. Цей документ підтверджує, що виробництво відповідає міжнародним стандартам. По-друге, можна пошукати в держреєстрі лікарських засобів варіанти медпрепарату за діючою речовиною, а потім скористатися ” Білою книгою “. Це сайт-довідник, в якому зібрана інформація про фармакокінетику ліків, надана виробниками оригінальних медикаментів та їх аналогів.
Варто розуміти, що дженерик – це не підробка, а більш дешевий аналог ефективного лікарського засобу. Гроші не завжди вирішують, і дженерики справді можуть якісно виконувати свою роботу. Добре, коли є вибір.