У яких дозах можна вживати алкоголь, не побоюючись наслідків?

Практично кожен знає, що вживання алкоголю може викликати залежність та безліч захворювань.

Ідея знайти дозу алкоголю, яка не призводить до серйозних наслідків, є дуже привабливою. Чи існує така «чарівна» доза? Що означають рекомендації, які дозволяють нам випивати певний літраж в день чи тиждень? Розбираємось.

У яких дозах можна вживати алкоголь, не побоюючись наслідків?

Для контролю за дозою випитого медичні організації пропонують використовувати спеціальні одиниці – стандартні порції алкоголю. Їхні значення відрізняються  від країни до країни. У Великій Британії це 8 грам чистого етилового спирту, у Канаді – 13,6, у США – 14, у Японії – майже 20. У   більшості країн Європи така порція становить  10 грам.

Кількість стандартних порцій у випитому можна дізнатися, використовуючи розрахунки, проведені медичними організаціями та агентствами. Наприклад :

  • пляшка пива 500 мл (4,8% алкоголю) містить 1,9 порцій,
  • 100 грам вина (11%) – 0,9 порції,
  • 40 мл міцного (33%) алкоголю – 1 порція.

Міжнародного консенсусу про «мінімальні безпечні» дози алкоголю у світі не існує. Рекомендації можуть суттєво відрізнятися.

Важливо!

МОЗ попереджає , що вживання алкоголю навіть у відносно невеликих дозах «може призвести до проблем, якщо випивка відбулася не в той час чи не там». Крім того, існують ситуації, коли будь-яке вживання алкоголю вкрай небажане, наприклад, під час керування автотранспортом, вагітності та інших».

БЕЗПЕЧНИХ ДОЗ АЛКОГОЛЮ НЕМАЄ

Рекомендації щодо вживання алкоголю часто містять  коментар, що тим, хто не вживає алкоголь, не слід це робити. Тобто такі документи розраховані на людей, які усвідомлено обрали вживання цієї потенційно небезпечної речовини.

Дедалі більше досліджень демонструє, що безпечних доз алкоголю немає. Наприклад, аналіз, опублікований The Lancet у 2018 році, показав , що у людей, які п’ють алкоголь у кількостях, які вважаються «порівняно безпечними», ризик передчасної смерті вищий, ніж у однолітків, які не п’ють. Концепції про захисну дію малих доз алкоголю стрімко втрачають прихильників. У 2019 році найбільше дослідження показало , що у помірно випиваючих ризик інсульту підвищений, а ймовірність інфаркту така ж, як у непитущих.