Як зрозуміти, що у мене алергія на ліки?

Алергія на ліки – це нестандартна реакція імунної системи на медикаменти.

Будь-які ліки можуть спричинити алергію. Це залежить від токсичності препарату, як від індивідуальної чутливості організму до речовин.

Як зрозуміти, що у мене алергія на ліки?

Типові ознаки не відрізняються від будь-якої іншої алергії. Це висип, кропив’янка, свербіж та набряк. Може з’явитися задишка, засвербити в носі та защипати очі. Симптоми алергії можуть виникнути через кілька годин, днів або навіть тижнів після початку прийому.

Найнебезпечніша алергічна реакція – анафілаксія. Це рідкісний стан, який може розвинутись миттєво або за кілька годин від потрапляння ліків усередину. Симптоми схожі на звичайну алергію, але розвиваються стрімко та супроводжуються життєзагрозними станами: набряком легень, падінням тиску, тахікардією та болем у животі.

ЯК ВИНИКАЄ АЛЕРГІЯ НА МЕДИКАМЕНТИ?

Іноді імунна система визначає хімічний склад ліків як щось шкідливе. Наприклад, як інфекцію. Тоді у крові з’являються антитіла – спеціальні білки, які відзначають патоген чи те, що за нього. У відповідь ми відчуваємо реакцію, яку називаємо алергією.

Антитіла можуть з’явитись при першому контакті з ліками, але ознаки непереносимості часто виникають лише при повторному прийомі. Однак, ми не завжди знаємо, що вже зустрічалися з якоюсь речовиною. Наприклад, ми могли приймати антибіотики у складі покупного м’яса, а алергію відчули відразу після прописаних таблеток.

Інший варіант розвитку подій, коли ліки безпосередньо впливають на Т-лімфоцити. Ці імунні клітини викидають у кров хімічні речовини, які запускають алергію при першій зустрічі з ліками.

НА ЩО НАЙЧАСТІШЕ БУВАЄ АЛЕРГІЯ?

Деякі ліки викликають непереносимість частіше за інших.

  • Це антибіотики, наприклад пеніциліни.
  • Знеболювальні (ібупрофен, аспірин).
  • Ліки від аутоімунних захворювань, наприклад від ревматоїдного артриту.
  • Хіміотерапія під час лікування онкології.

ПСЕВДОАЛЕРГІЯ

Іноді неприємна реакція на таблетки чи ін’єкції виглядає зовсім як алергія, але такою не є. Це називається неалергічна реакція гіперчутливості, і вона виникає без участі імунної системи. Зовні проявляється так само, і відрізняти одне від одного для пацієнта, мабуть, не має сенсу.

Неалергічні реакції часто спричиняють аспірин, опіати, анестетики та контрастні речовини для візуалізації внутрішніх структур при КТ або МРТ. До речі, шоколад теж може викликати псевдоалергію: коли ви свербите і покриваєтеся висипом, хоча імунна система тут ні до чого.

ХТО РИЗИКУЄ ОТРИМАТИ АЛЕРГІЮ НА ЛІКИ?

Алергія може виникнути в будь-кого, але ризик збільшується, якщо

  • є алергія на продукти харчування або поліноз;
  • у сім’ї були випадки лікарських алергій;
  • прописані високі дози ліків, багаторазовий або тривалий прийом;
  • деякі захворювання зазвичай спричиняють лікарську алергію, наприклад, ВІЛ або вірус Епштейна-Барра.

На жаль, передбачити відповідь на ліки до зустрічі з речовиною неможливо. Щоб мінімізувати ризики, лікарі можуть починати з невеликих доз або попросити вас після ін’єкції залишитися на півгодини неподалік.

Для безпеки лікування ви можете дотримуватися кількох правил

  • Повідомляйте лікарям про відомі алергії, навіть якщо вам пропонують якісь інші ліки.
  • Приймайте таблетки тільки за рекомендацією лікаря та дотримуйтесь вказаного дозування.
  • Якщо виникли неприємні симптоми, не займайтеся самолікуванням, а зверніться за медичною допомогою.