Що робити, якщо рівень цукру в крові став критично низьким?
Послідовність дій при гіпоглікемічній комі. Гіпоглікемія – це нестача глюкози в організмі. Якщо норма глюкози натщесерце – 5.8 ммоль/л, то небезпечним для життя рівнем вважається зниження до 3.9 ммоль/л. Людина не обов’язково цю секунду знепритомніє при такому рівні глюкози. Але якщо вчасно не надати йому допомогу, цукор протягом кількох хвилин може впасти нижче трьох і розвинеться гіпоглікемічна кома.
Найчастіше з гіпоглікемією можна впоратися самостійно, якщо вчасно розпізнати симптоми. Рівень глюкози достовірно покаже лише глюкометр – прилад вимірювання цукру в капілярної крові. Але знаючи ознаки гіпоглікемії, можна запідозрити нестачу глюкози навіть без гаджетів.
ОЗНАКИ, ЩО ГЛЮКОЗИ ЗАЛИШИЛОСЯ МАЛО
- Кинуло в піт.
- Охопила сильна слабкість.
- З’явилося запаморочення чи біль голови.
- Може початися пронос.
- Серце починає битися прискорено.
- З’явилося тремтіння.
- Виник напад голоду.
- Людина стала сонливою або важко йде на контакт.
- Стали помітні проблеми з координацією.
- Мова стала нерозбірливою, повільною.
ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ПАДАЄ ЦУКОР У КРОВІ?
По можливості переконатись, що рівень глюкози низький.
- З’їсти 15-20 г швидких вуглеводів. Підійдуть:
- склянка фруктового соку або недієтичного газування;
- 3-4 чайні ложки цукру, розчинені у воді.
Британська служба охорони здоров’я (NHS) не радить використовувати шоколад чи молоко, тому що вуглеводи з них можуть всмоктувати трохи довше.
- Якщо гіпоглікемія у когось іншого, ви можете акуратно «втерти» мед чи варення на слизову оболонку щоки. NHS попереджає , що це не можна робити, якщо людина вже в сплутаній свідомості або надмірно сонлива!
- Якщо ви знаєте, що гіпоглікемія викликана інсуліном продовженої дії (таке може бути в нічний час), то треба додати 1-2 хлібні одиниці повільних вуглеводів. Наприклад, каші чи хліба.
- Тепер можна з’їсти щось серйозніше: печиво, фрукт чи бутерброд.
- За чверть години знову перевірте рівень цукру. На відновлення має вистачити 15-20 хвилин.
- Якщо глюкоза ще нижче 4 ммоль/л, то знову з’їжте трохи солодкого і проконтролюйте результат ще через 10 хвилин.
Такий цикл можна повторити лише тричі. Якщо через 30-45 хвилин глюкометр все ще показує нижче за 4 ммоль/л, треба викликати лікаря.
ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ЛЮДИНА ЗНЕПРИТОМНІЛА?
- Викликати швидку допомогу.
- Укласти людину на бік.
- Переконатись, що рівень глюкози низький.
- Ніколи не намагатися нагодувати чи напоїти людину непритомну! Це загрожує ядухою.
- Гіпоглікемічна кома лікується запровадженням розчину глюкози або глюкагону. Ін’єкцію має право зробити лише родич чи лікар.
- Якщо хворий прийшов до тями, дайте йому з’їсти печиво або бутерброд.
Людина, яка довгий час хворіє на діабет, може впасти в кому без попередніх ознак. Тому якщо діабетик знепритомнів, важливо перевірити рівень цукру. Доза інсуліну при гіпоглікемії може виявитися фатальною.
ЯКЩО Я НЕ ПОЇВ, У МЕНЕ НАСТАНЕ ГІПОГЛІКЕМІЧНА КОМА?
У деяких людей симптоми гіпоглікемії можуть виявитися, якщо рівень глюкози впаде хоча б до п’яти. Голодування, надмірне навантаження, сильний стрес впливають рівень цукру в крові. Звичайно, показник глюкози 5 ммоль/л комою не обернеться. Також малоймовірно, що вам загрожує кома, якщо ви здорові та вирішили поекспериментувати з голодуванням.
Найчастіше кома загрожує тим, хто має цукровий діабет 1 чи 2 типу. Гіпоглікемія більш характерна для 1 типу. Такі хворі мають ознаки «низького цукру» приблизно двічі на тиждень , хоча навіть у цьому випадку до коми справа доходить рідко. Діабетики 2 типу можуть страждати від зниження глюкози, якщо вони інсулінотерапії і некоректно розрахували дозу ліків.