Навіщо знати, скільки кисню у крові?
Сатурація опосередковано може розповісти про те, наскільки добре працюють легені. Вона не пояснить у чому проблема, але допоможе вчасно насторожитися.
Як працює пульсоксиметр?
Пульсоксиметр визначає, як яскрава наша кров. Чим яскравіше – тим більше кисню. Артеріальна кров яскравіша, тому що в ній кисню більше. У венозній крові – менше – і вона темніша. Ця особливість є основою роботи пульсоксиметра.
На одній стороні приладу знаходиться джерело світла, а на іншій – датчик, що приймає. Коли ви кладете палець у пульсоксиметр, він пропускає світлові хвилі різної довжини через пульсуючу кров. Ці промені просвічують гемоглобін – білок червоних кров’яних клітин, який переносить кисень. Не весь гемоглобін приєднує кисень, але порожнього білка в нормі менше.
Оксигемоглобін та гемоглобін без кисню поглинають світлові хвилі різної довжини. Пульсоксиметр аналізує кількість пропущеного світла та переводить інформацію у цифри. Так ми дізнаємось, скільки відсотків нашого гемоглобіну насичене киснем.
Які цифри вважаються нормою?
Сатурація від 95% і від вважається нормою здорових людей.
У деяких ситуаціях насичення крові киснем може бути нижчим. Це можливо за хронічних проблем з дихальною системою. Наприклад, хронічної обструктивної хвороби легень , яка часто зустрічається у курців. Зазвичай організм таких людей адаптовано до нижчих показників сатурації.
Що може йти не так?
Показники пульсоксиметра можуть знижуватись не тільки через низький рівень кисню в крові. Ось кілька можливих проблем, на які варто звернути увагу.
- Нафарбовані нігті
Лак для нігтів може спричинити точність зчитування даних. Особливо пульсоксиметр не любить блакитний, бежевий, фіолетовий та білий лаки. Те саме стосується татуювань на кінчиках пальців чи синців: вони можуть знижувати показники кисню.
До речі, дуже довгі чи штучні нігті теж можуть стати на заваді. Вони ускладнюють правильне введення пальця в затискач.
- Холодні руки та низький тиск
Холод звужує судини і кров на пальці проходить повільніше. Те саме відбувається при зниженому «верхньому» тиску, менше 80 мм.рт.ст. Кров просто не встигає доходити до кінчиків пальців із потрібною швидкістю. Пульсоксиметр не може рахувати пульсову хвилю і видає невірні результати.
- Не той палець і зайві рухи
Для точного вимірювання палець має бути добре зафіксований у пульсоксиметрі. Добре – це значить, не надто туго і не надто вільно. Для цього варто вибрати правильний палець та не рухати рукою. Якщо ви піднімете руку або проводитимете вимірювання на вазі, сатурація на моніторі може виявитися нижчою, ніж є насправді.
Невеликий експеримент показав , що правильніше вимірювати рівень кисню в крові на середньому пальці провідної руки. Різниця в порівнянні з мізинцем і середнім пальцем неведучої руки виявилася суттєвою.
Це означає, якщо ви правша, чіпляйте прилад на середній палець правої руки, якщо шульга – лівий. Втім, у лікарні часто використовують пульсоксиметр на вказівному чи безіменному пальці. Таке теж не забороняється. Великий палець не підходить, тому що може бути погано зафіксований між пластинками пульсоксиметра.
- Зайве світло
Якщо використовувати прилад при надто яскравому світлі – денному чи штучному – він може спотворити показники сатурації. Про це попереджає ВООЗ. Важливо, щоб ніяке додаткове джерело світла не проникло між затискачами. Для цього треба щільно зафіксувати палець, щоб він не прослизав між пластинками і не тримати руку прямо під джерелом світла.
- Непрацюючі батареї
Очевидний момент, який можна випадково проґавити.
Як уникнути помилок у вимірі?
- Проводьте вимірювання у спокійному стані та сидячи.
- Виберіть палець на провідній руці без лаку та без синців.
- Надійно зафіксуйте палець між затискачами пульсоксиметра нігтем нагору.
- Покладіть руку на рівну поверхню. Простежте, щоб вона не була піднята: кров не повинна відтікати від кінчика пальця.
- Відсоток насичення крові киснем пульсоксиметр покаже через 10-20 секунд. Для надійності можна продовжити вимір протягом кількох хвилин. Так прилад зможе довше аналізувати дані та видасть більш точне середнє значення.
Якщо вам здається, що пульсоксиметр помиляється, перевірте його на інших людей, яких ви вважаєте здоровими.