Як відвідувати літніх родичів під час пандемії?

Пандемія прийшла в наше життя всерйоз і надовго, тому повністю відмовитись від відвідування близьких людей із груп ризику ми не можемо. Зате в наших силах мінімізувати небезпеку зараження та зберегти їх здоров’я, дотримуючись кількох нескладних правил.

  1. У групі ризику перебувають люди старше 65 років і які мають хронічні захворювання, такі як цукровий діабет, цироз печінки, ожиріння, серцево-судинні та ендокринні патології, ВІЛ-інфіковані, пацієнти з аутоімунними захворюваннями та ін. Саме у таких пацієнтів при зараженні вище ймовірність розвитку тяжкого перебігу коронавірусу.
  2. Інкубаційний період після зараження коронавірусом у середньому триває 5,2 дні, симптоми виявляються протягом 14 днів. Це означає, що ви можете піти в гості до бабусі, не знаючи, що інфіковані.
  3. Людина з COVID-19 максимально заразна за один-два дні до появи симптомів і в перші два дні після. Безсимптомні носії можуть виділяти вірус досить тривалий час.

Якщо вам необхідно відвідати літнього родича в іншому місті та регіоні, спробуйте організувати поїздку автомобілем, а не поїздом або літаком. З урахуванням відстаней у Росії це часом складно. Але ви повинні пам’ятати, що вокзали, аеропорти, поїзди та літаки — це зона підвищеного ризику, оскільки передбачається перебування у закритих просторах із великим скупченням людей. Також необхідно дотримуватися запобіжних заходів на всіх зупинках, наприклад, у ресторанах та громадських туалетах. Американський епідеміолог Вільям Міллер рекомендує користуватися антисептиками та рукавичками на заправках і брати в дорогу більше їжі, щоб робити менше зупинок у ресторанах.

Якщо вам не доступні вода та мило, використовуйте дезінфікуючий засіб, який містить не менше 60% спирту. Обов’язково висушіть руки після обробки. Тримайте у ванній паперові рушники та місце, куди їх можна викинути (наприклад, спеціальний кошик), у гостях також витирайте руки одноразовими серветками, а не чужим рушником. Не соромтеся нагадувати про ці правила людям, з якими плануєте зустрічатися.

Центри з контролю та профілактики захворювань США (CDC) рекомендують скасувати або відкласти будь-які зустрічі, якщо останні 14 днів, якщо у вас або у людей, з якими ви контактували, були симптоми ГРВІ. Також відмовитися від відвідування та прийому гостей у тому випадку, якщо ці симптоми були у людей, з якими ви плануєте зустрічатися.

Загалом, чим більше людей з вами контактує, тим вищий ризик зараження та передачі інфекції іншим людям.

  1. Ми вже звикли зберігати дистанцію в магазині та громадському транспорті, але, зустрічаючись у домашніх умовах, нерідко забуваємо про це. І дарма, адже відстань в 1,5-2 метри знижує ризик зараження;
  2. Намагайтеся зустрічатися на свіжому повітрі, а не в приміщенні;
  3. Якщо це неможливо, стежте, щоб приміщення добре провітрювалося. Тримайте вікна та двері відкритими, увімкніть вентиляцію, якщо вона є;
  4. Розставте стільці та столи так, щоб у всіх була можливість дистанціюватися. Для зручності всіх присутніх можна намалювати межі крейдою. Люди, які проживають в одному будинку, можуть бути поруч один з одним;
  5. Намагайтеся уникати тактильних контактів. Зараз краще відмовитися від рукостискань, обіймів та поцілунків. Особливо якщо мова про вашу улюблену бабусю.

Звичайно, це не завжди можливо, особливо коли ви плануєте їсти та пити під час візиту. Але якщо ви можете носити маску в гостях у людей із груп ризику, обов’язково зробіть це. CDC не рекомендує одягати маску на дітей віком до 2 років і на недієздатних дорослих.