Навіщо кидати палити під час пандемії

Звідки взявся міф про невразливість курців

З початку пандемії з різних країн почали з’являтися суперечливі повідомлення про те, як курці переносять COVID-19. Останні дослідження фактично поставили крапку у цьому питанні: куріння суттєво збільшує ризик тяжкого перебігу захворювання. День відмови від куріння (No Smoking Day), який відзначається сьогодні у всьому світі – це чудова нагода розпрощатися з цією звичкою.

Курці не потрапили в групу ризику по коронавірусу, проте на початку пандемії вчені неодноразово попереджали про те, що куріння потенційно може бути пов’язане з тяжким перебігом і смертністю від COVID-19, оскільки інфекція вражає дихальну систему. Водночас із різних країн почали надходити повідомлення про те, що курці менш уразливі до коронавірусу.

Так, аналіз даних медичних карток майже 90 тисяч пацієнтів із COVID-19 з Мексики показав, що любителі тютюну на 23% рідше заражаються коронавірусом. А у тих, хто захворів, практично ніколи не виникає потреби у штучній вентиляції легень. У свою чергу італійські лікарі повідомили , що менше 5% пацієнтів, що палять, потребували госпіталізації. Але є нюанс: половина хворих курців померли, тоді як у групі госпіталізованих пацієнтів, які не мали цієї звички, померли 35%.

Ці дані породили цілу наукову гіпотезу: у квітні лікарі з Франції заявили про свій намір випробувати ефективність нікотинових пластирів у профілактиці та лікуванні COVID-19. Французький нейробіолог Жан-П’єр Шанже (Jean-Pierre Changeux) припустив, що, можливо, нікотин заважає вірусу проникати в клітини і може попереджати надмірну реакцію організму на патоген. Результати цього дослідження досі невідомі.

Що показало нове дослідження

Американські біологи створили модель дихальних шляхів із стовбурових клітин, щоб дізнатися, як SARS-Cov-2 впливає на організм інфікованого курця. Результати невтішні: шкідлива звичка сприяє збільшенню ризику тяжкого перебігу захворювання, оскільки вона сприяє блокуванню активності інтерферонів. Ці білки виділяються клітинами організму у відповідь на вторгнення патогену, а тютюновий дим знижує реакцію дихальних шляхів на них. Вчені заявили, що куріння призводить до триразового збільшення кількості клітин, інфікованих вірусом.

Це далеко не перший переконливий доказ того, що міф про захисні властивості тютюнового диму дуже небезпечний. Наприкінці червня ВООЗ опублікувала огляд рецензованих досліджень, у яких так чи інакше оцінювалася роль нікотину у тяжкості захворювання, зробивши однозначний висновок: курці наражаються на підвищений ризик під час пандемії. В огляді вказується, що до 18,5% госпіталізованих із COVID-19 регулярно курять.

Пізніше вчені Каліфорнійського університету в Сан-Франциско (The University of California) оцінили ризик важкого перебігу інфекції серед з урахуванням різних факторів серед молоді 18-25 років. З’ясувалося, що кожен майже третій учасник дослідження (32%) з медичної точки зору має підвищений ризик тяжких ускладнень та смертності від COVID-19 у разі зараження. Коли дослідники виключили з аналізу курців, відсоток уразливих до інфекції молодих людей зменшився вдвічі до 16%.

Чи варто кидати палити прямо зараз?

Відмова від куріння завжди створює додатковий стрес, однак це той самий випадок, коли варто набратися терпіння і розпрощатися з цією шкідливою звичкою. Навіть за наявності вражаючого курильного стажу ви можете швидко поліпшити стан свого здоров’я. За даними Американської легеневої асоціації (ALA), рівень вуглекислого газу в крові відновлюється до норми всього через 12 годин, проведених без сигарет. Функції легень значно покращуються за кілька місяців, а протягом року ризик розвитку ішемічної хвороби серця зменшується вдвічі.

Офіційний сайт Американського онкологічного товариства пропонує наступну тимчасову шкалу життя після куріння:

  • через 15 хвилин знижується артеріальний тиск, знижується частота серцевих скорочень.
  • через 12 годин нормалізується рівень чадного газу крові.
  • через 2 тижні-3 місяці покращуються кровообіг та функція легень.
  • через 1-9 місяців зменшуються задишка та кашель.
  • через рік ризик інфаркту зменшується на 50%.
  • через 5 років удвічі зменшується ризик багатьох видів раку.
  • через 10 років ризик померти від раку легені стає вдвічі менше, ніж у курця.
  • через 15 років ризик інфаркту стає практично як у людини, яка ніколи не курила.

Крім того, лікарі нагадують, що після відмови від куріння стає приємнішим смак їжі, дихання стає свіжішим, одяг і волосся пахнуть краще, а також не доводиться постійно думати, як би покурити, якщо знаходишся в зоні для некурців. Просто зважте всі ризики від куріння та переваги відмови від цієї звички.