Сьогодні, 8 лютого, у всьому світі відзначається міжнародний день боротьби з епілепсією. Це одне з найпоширеніших неврологічних захворювань, яким страждають понад 50 мільйонів людей. Отже, велика ймовірність, що хоча б раз у житті ви станете свідком епілептичного нападу. Як допомогти і не нашкодити хворому у цій ситуації?
У перехожого трапився напад епілепсії. Що робити?
Епілепсія – це хронічне захворювання головного мозку, єдина або домінуюча ознака якого – епілептичні напади, що повторюються. Ці стани відбуваються внаслідок синхронного збудження всіх нейронів (нервових клітин) окремої ділянки кори головного мозку – епілептогенного вогнища. Особливість судомних нападів у цьому, що вони завжди трапляються раптово, буквально як «грім серед ясного неба».
Як правило, вони тривають недовго, від кількох секунд до кількох (5-6) хвилин. Людина, яка страждає на епілепсію, не може точно передбачити, коли це станеться знову. Саме тому епілептичні напади часто трапляються у громадських місцях — на вулиці, у транспорті, у торговому центрі. Дотримуючись цих нескладних рекомендацій, Ви можете допомогти потерпілому і, що важливо – не нашкодити йому.
Що робити, якщо ви стали свідком епілептичного нападу, а крім вас нема кому допомогти?
- Не панікуйте і не бійтеся. Епілептичний напад — видовище не для людей зі слабкими нервами, але насправді цей стан далеко не такий небезпечний, як здається. І звісно, епілепсією неможливо заразитися, це неінфекційне захворювання.
- Постарайтеся зробити так, щоб людина не постраждала від зовнішніх загрозливих факторів: гострих або гарячих предметів, транспорту, що рухається.
- Якщо людина ще не впала на підлогу або на землю, спробуйте її опустити на рівну поверхню. Поверніть його на бік, щоб під час нападу він не захлинувся піною.
- Зніміть з постраждалого окуляри, послабте краватку чи шарф — словом, зробіть усе, щоб одяг не здавлював шию.
- Після того, як напад закінчиться, не намагайтеся відразу посадити людину або відвести: як правило, у такій ситуації людина дуже швидко засинає. Дайте йому відпочити і запитайте його, чи треба викликати швидку.
Викликати швидку в тому випадку, якщо епілептичний напад трапився у вагітної жінки. Також необхідна невідкладна медична допомога, якщо у людини напад відбувається вперше, або напади трапляються один за одним і постраждалий не встигає прийти до тями, або якщо людина травмувалася під час нападу.
«Не нашкодь»: 10 найнебезпечніших помилок під час надання першої допомоги
Чого не можна робити в жодному разі:
- Розтискати зуби та засовувати тверді предмети в рот. Це один із найнебезпечніших міфів про надання першої допомоги, який міцно вкоренився на десятиліття. Нібито під час епілептичного нападу язик може запасти в горло і людина задихнеться, тому рекомендувалося розтиснути йому зуби і вставити ціпок у рот. Найвідчайдушніші навіть намагалися приколоти мову англійською шпилькою до коміра. Але час нападу відбувається потужний спазм усіх м’язів, у тому числі язика, який стає дуже твердим, тому просто не чіпайте його.
- Намагатися дати якісь ліки або напоїти водою. Це в кращому випадку марно, крім того, є серйозний ризик нашкодити людині — вона може захлинутися або задихнутися.
- Намагатися жорстко зафіксувати людину в судомах.
- Намагатися робити штучне дихання та закритий масаж серця.
Найкраще, що ви можете зробити для людини з епілептичним нападом — менше її чіпати. Достатньо зробити все, щоб мінімізувати ризик травмування.