«Замучив ревматизм». Таку скаргу ми можемо чути від людей

НА ЩО ЛЮДИНА ХВОРІЄ, КОЛИ ЇЇ «МУЧИТЬ РЕВМАТИЗМ»?

«Замучив ревматизм». Таку скаргу ми можемо чути від людей і зустрічати у книгах. Не виключено, що деякі наші читачі й самі говорять так за стомлюючого болю в суглобах. У той же час не тільки лікарі можуть знати старий медичний афоризм «ревматизм лиже суглоби і кусає серце». Він недвозначно вказує, що суглобової патологією це захворювання не є. Тобто поняття «ревматизм» не тотожне «артриту» та «артрозу». У чому різниця?

Навколо терміну “ревматизм” існує плутанина. Справа в тому, що ще зовсім недавно згідно з російською класифікацією так називали гостру ревматичну лихоманку. Досі на російськомовній сторінці Вікіпедії про «ревматизм» можна прочитати саме про цю хворобу. У той же час, міжнародне медичне співтовариство (включаючи вже й російських лікарів) використовує слово «ревматизм» як збиральний термін для низки хвороб, серед яких є порушення суглобів.

«СТАРИЙ РЕВМАТИЗМ» АБО ГОСТРА РЕВМАТИЧНА ЛИХОМАНКА

Гостра ревматична лихоманка – запальне захворювання, що вражає різні системи органів, що розвивається внаслідок стрептококової інфекції. Зазвичай його симптоми виникають на тлі невилікуваної ангіни або скарлатини, приблизно через два тижні після початку інфекції. При захворюванні організм виробляє антитіла до своїх тканин.

До симптомів гострої ревматичної лихоманки відносять підвищення температури, біль у суглобах (зазвичай у великих), кільцеподібне почервоніння на шкірі (еритема), слабкість, посмикування м’язів, біль у грудній клітині, безболісні вузлики під шкірою. При вислуховуванні лікарі часто чують шум у серці.

Найважчі ускладнення захворювання стосуються саме серця. У того, хто переніс таку лихоманку, може розвинутися вада серця. У цьому випадку якийсь із клапанів (зазвичай двостулковий, який з’єднує ліві передсердя та шлуночок) не повністю закривається або, навпаки, гірше пропускає кров. У віддаленій перспективі це може спричинити серцеву недостатність. Старий афоризм про ревматизм, серце та судини, справедливий – суглоби страждають набагато менше.

РЕВМАТИЧНІ ХВОРОБИ ТА АРТРИТ

Ревматичними хворобами (ревматизмом) називають велику групу запальних патологій суглобів, м’язів та м’яких тканин. Багато хто з них має аутоімунну природу, тобто, при них імунна система виробляє антитіла до тканин власного організму.

ВООЗ вказує, що існує щонайменше 150 ревматичних хвороб. До них відносяться ревматоїдний артрит, остеоартрит, анкілозуючий спондиліт, системний червоний вовчак, склеродермія, фіброміалгія та багато інших.

Ревматичні хвороби часто проявляються запаленням суглобів. Біль у суглобах, їх набряклість та скутість – їх часті симптоми. Однак «ревматизм» та «ревматичні хвороби» – не синонім слову «артрит». Прояви ревматичних хвороб можуть бути набагато ширшими, багато з цих патологій не стосуються суглобів.

Про артрит говорять , коли запалюється один або кілька суглобів. У артритів можуть бути різні причини та перебіг. Наприклад, при подагрі артрит виникає, коли на суглобових поверхнях відкладаються кристали сечової кислоти, а ревматоїдний артрит розвивається, коли їх атакують антитіла. Відповідно, лікування для них теж потрібне різне.

Ревматоїдний артрит – причини виникнення та лікування

Ревматоїдний артрит – системне захворювання суглобів, найчастіше парних та множинних (кистей, зап’ястя, стоп, рідше великих суглобів). За відсутності лікування захворювання може призвести до інвалідності.

Таким чином, з одного боку, при болю в суглобах з медичного погляду некоректно говорити «замучив ревматизм». У болю в суглобах може бути багато причин, які потребують різних підходів до лікування. З іншого боку, причини болю в суглобах зазвичай відносяться до ревматичних хвороб, якими займається лікар ревматолог. Проте лікувати артрити можуть також лікарі інших спеціальностей, включаючи лікарів загальної практики, ортопедів, фахівців з реабілітації.